2017 rok dobry dla Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

Ogólna frekwencja w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska za 2017 r. wyniosła ponad 378 tys. Muzeum zanotowało najlepszy wynik finansowy w swojej historii.

Według badań CBOS 65% Polaków oceniło 2017 rok jako dobry, co jest najlepszym wynikiem od 1989 r. Rok 2017 dla Muzeum Historycznego Miasta Gdańska był najlepszy od 2006 r., czyli od otwarcia Muzeum Bursztynu i ukształtowaniu się 8-oddziałowej struktury. Podobnie jak większość polskich rodzin muzealnicy życzą sobie, aby 2018 r. był lepszy.

Frekwencja na tym samym poziomie

W 2017 r. Oddziały Muzeum Historycznego Miasta Gdańska zanotowały 378 809 wejść płatnych i bezpłatnych. To o około 6 tys. więcej niż w zeszłym roku.

– Obserwując tempo wzrostu odwiedzin w pierwszym półroczu 2017 r. prognozowaliśmy, że do końca roku odwiedzi nas ponad 400 tys. osób. Pomimo rekordowo wysokiej liczby odwiedzin Gdańska przez turystów i otwarcia przez nas kilku ciekawych wystaw nie udało się przyciągnąć większej liczby zwiedzających do naszych Oddziałów. Każdy Oddział zanotował wzrost, z wyjątkiem Muzeum Bursztynu i Dworu Artusa. Na gorsze od zakładanych wyniki zapewne wpłynęły realizowane prace remontowe – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.

Ogółem sprzedano 274 tys. biletów. Wśród zwiedzających najliczniejszą grupę stanowią Polacy, którzy zakupili ponad 206 tys. biletów. Z gości z zagranicy najliczniejszą grupą narodowością byli Niemcy – zakupili nieco ponad 27 tys. biletów. Ze Skandynawii zanotowano ponad 10 tys. wejść, z Wielkiej Brytanii przybyło 8,5 tys. osób, a z Federacji Rosyjskiej – nieco ponad 5 tys.

Zanotowano ponad 104 tys. wejść bezpłatnych. W tej liczbie mieszczą się wejścia w dzień bezpłatnego zwiedzania, ale także frekwencja podczas lekcji muzealnych, czy projektach Muzeum skierowanych do mieszkańców Gdańska i okolic, np. w ramach Czwartków w Historycznym, czy też Historii Gdańskich Dzielnic i innych.

Rekordowa sprzedaż

Odwiedzający Muzeum turyści zakupili bilety o wartości ok. 2,2 mln złotych brutto, wobec 1,86 mln w 2016 r. Sprzedaż pozostałych produktów przyniosła 206 tys. zł, wobec 123 tys. zł w roku 2016. W 2017 r. zanotowany wzrost wynosi odpowiednio 17 % i 67 %.

– Przy zbliżonej frekwencji udało się poprawić wyniki finansowe. Dzięki dodatkowym wsparciu przez naszych gości możemy zrealizować więcej działań na rzecz ochrony dziedzictwa Gdańska – nie chodzi tu tylko o zakupy eksponatów , ale także o prace porządkowe przy aktualnie trwających inwestycjach – np. w Twierdzy Wisłoujście, Ratuszu Głównego Miasta, czy Dworze Artusa – mówi Waldemar Ossowski.

Czy warto odwiedzić Muzeum Gdańska w nowym roku?

Do końca czerwca br. Muzeum zakończy prace inwestycyjne w Ratuszu Głównego Miasta i Dworze Artusa. Dostęp do tego ostatniego będzie utrudniony z powodu remontu Domu Ekonomistów (do końca czerwca br.)  przedproża od strony Długiego Targu (do końca kwietnia br.). Dwór Artusa to trzeci z najchętniej odwiedzanych Oddziałów Muzeum.

– 18 stycznia 2018 r. oddajemy społeczeństwu Galerię Palową w Ratuszu Głównego Miasta, gdzie będziemy pokazywać ciekawe wystawy czasowe. Na pierwszej z nich pokażemy arcydzieła gdańskiego złotnictwa z Zamku Królewskiego na Wawelu. Cenne precjoza wykonane w XVII-XVIII w. przez gdańskich mistrzów w czasach współczesnych rzadko opuszczają Kraków. W 2018 r. pokażemy także dwie ciekawe wystawy. 25 stycznia 2018 r. ruszy Bursztynowe Art-Deco, a w lipcu 2018 r. wystawa „Król jedzie…”. Dla rodzin przygotowaliśmy bogatą ofertę wydarzeń przy Twierdzy Wisłoujście oraz Kuźni Wodnej w Oliwie, którą przejmiemy jeszcze w tym roku – mówi Waldemar Ossowski.

Poza zakończeniem inwestycji i przejęciu nowego obiektu – Kuźni Wodnej w Oliwie - w 2018 r. zajdą jeszcze inne zmiany. Od 1 lutego br. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zmieni nazwę na Muzeum Gdańska. Tego samego dnia zostanie oddana do użytku nowa strona internetowa – www.muzeumgdansk.pl.

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: