73 rocznica Marszu Śmierci - Obchody na Pomorzu

Zbliżają się obchody 73 rocznicy Marszu Śmierci więźniów Obozu Koncentracyjnego KL Stutthof. To tragiczne i dla wielu całkiem niezrozumiałe wydarzenie zostanie upamiętnione w wielu miejscach, które znalazły się na jego trasie - między innymi w Cedrach Wielkich, Pruszczu Gdańskim oraz Gdańsku. W jaki spoób poszczególne miejscowości upamiętnią dramat tysięcy więźniów? 

Program obchodów w Pruszczu Gdańskim:  

10.00 – Uroczystość upamiętniająca wydarzenia sprzed 73 lat w Miejscu Pamięci przy ul. Powstańców Warszawy:
- apel poległych,
- przemówienie Pani dr Haliny Drozd – córki więźnia obozu,
- zapalenie zniczy i złożenie kwiatów,
- podziękowania.
11.00 – Msza Święta w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Po mszy przejście z kościoła pod pomnik na rogu ul. Mickiewicza i ul. Grunwaldzkiej z zapalonymi świecami i zniczami.

Program obchodów w Cedrach Wielkich

9:30 - msza św. w kościele w Cedrach Wielkich

10:15 - złożenie wieńców pod obeliskiem,

10:30 - prelekcja doktora Marcina Owsińskiego - kierownika Działu Oświatowe Muzeum w Stutthofie oraz wystawa prac plastycznych na temat Marszu Śmierci i promocja książek: "Żuławy w 1945 roku" - tom 3, "Tiegenhof/Nowy Dwór w 1945 roku. Koniec i początek miasta na Żuławach" w ŻOKiS

11:00 - przejazd do Archikatedry Oliwskiej w Gdańsku na Mszę Świętą i spotkanie z Metropolitą Gdańskim Sławojem Leszkiem Głódziem.  

Program obchodów w Gdańsku:

13:00 - Msza św. w Archikatedrze Oliwskiej 

Natomiast 26 stycznia w Gdańsku pod pomnikiem Kindertransportów przy Dworcu Głównym odbędą się obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12 a ich organizatorem jest Prezydent Miasta Gdańska oraz Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce.  

info: mat.pasowe

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: