Spotkanie odbywa się w ramach cyklu Akademia Gdańska.
O mieście, jakiego już nie ma
– Jednym z elementów budujących tożsamość Gdańska przed 1945 r. były, powstające w szczególności w okresie międzywojennym, pomniki i tablice pamiątkowe, w pewnym stopniu także nowe nazwy ulic i części miasta. Elementy te w zdecydowanej większości zniknęły z krajobrazu Gdańska w pierwszych latach powojennych, a te, które przetrwały pełnią dziś zazwyczaj inną funkcję – zapowiada Jan Daniluk. – Wykład poświęcony będzie nieistniejącemu już obrazowi miasta, rozumianego jako wypadkowa polityki władz oraz działalności stowarzyszeń dotyczącej fundowania pomników, tablic pamiątkowych czy nazewnictwa miejskiego, czyli ingerencji „polityki historycznej" w przestrzeń międzywojennego Gdańska, tutaj zilustrowanej na przykładzie nowych pomników, tablic pamiątkowych czy nazw ulic – wyjaśnia Daniluk.
Jan Daniluk – doktor historii, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Od września 2017 r. historyk w Muzeum Sopotu. Wcześniej pracował w Dziale Naukowym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (2015-2017) oraz w pionie edukacyjno-naukowym gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej (2009-2015).
Akademia Gdańska to organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej roczny cykl wykładów, dla których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. Piąta edycja dotyczy gdańskiej tożsamości pozostającej poza kartami dzisiejszych publikacji historycznych, odwołującej się do Gdańska, którego nie ma. |
Akademia Gdańska. Tożsamości międzywojennego Gdańska w perspektywie pomników, tablic pamiątkowych i nazewnictwa miejskiego – wykład Jana Daniluka
- 20 lutego 2018 r., wtorek, godz. 18.00
- Instytut Kultury Miejskiej
- ul. Długi Targ 39/40
- Gdańsk
- wstęp – wolny
Zobacz: Instytut Kultury Miejskiej
Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.