Po Hali Stulecia i Wrocławiu liga rycerzy jedzie na Małopolskę

Polska Liga Walk Rycerskich wraca do Małopolski. Już 17 marca, w dzień św. Patryka odbędzie się turniej w Niepołomicach pod Krakowem. To będzie ostatni turniej sezonu 2017/2018.

W ostatnich zawodach na wrocławskiej Hali Ludowej swoją dominację potwierdził KS Rycerz z Łodzi. Walka o pozostałe miejsca na podium jednak trwa i pozostałe zespoły nie zamierzają skłądać broni, tym bardziej, że gra toczy się także o uznanie selekcjonera kadry, który wybiera Rycerską Kadrę Polski. 

Turniej w Niepołomicach będzie otwarty za darmo dla publiczności. Organizatorzy zbierają jednak środki na organizację zawodów przez serwis polakpotrafi.pl. Link znajdziemy TUTAJ To będzie finał edycji 2017/2018 i ogranizatorzy chcą nadać wydarzeniu odpowiednią oprawę. Każda złotówka się liczy. 

PLWR – czyli Polska Liga Walk Rycerskich, to rozgrywki złożone z sześciu turniejów, które mają wyłonić ligowego mistrza Polski w Sportowych Walkach Rycerskich. Punktacja zależy od liczby drużyn występujących w danym turnieju. Jeżeli występuje osiem drużyn, to pierwsza zdobywa osiem punktów, zaś ostatnia zaledwie jeden. Gdy w kolejnym turnieju jest 11 zespołów – to pierwsza otrzymuje 11 punktów. Skąd jednak ruchoma liczba drużyn? W lidze biorą też udział gościnnie zespoły z Czech, Białorusi, Austrii czy Rosji. Niektóre polskie kluby też starają się wystawić drugi skład, by dać młodym zawodnikom szansę zmierzenia się z najlepszymi.

PLWR Promo

Sportowe walki rycerskie – tu nie ma udawania

Sportowe walki rycerskie to młody i dynamicznie rozwijający się sport nawiązujący do historii. Około 2009 roku na potrzeby zmagań rekonstruktorów stworzono zasady walki pełnokonktaktowej w zbrojach historycznych. W walkach grupowych dozwolone są kopnięcia, uderzenia głowicą miecza, rantem tarczy i inne „nierycerskie” chwyty. Walczy się do momentu położenia wszystkich zawodników drużyny przeciwnej na ziemi. Drużyny na ringu liczą albo po pięciu, 10, 16 albo po 21 fighterów. Nieco inaczej jest w rywalizacji indywidualnej, tam zawodnicy walczą w trzech półtoraminutowych rundach, zaś sędziowie zliczają punkty za trafienia. W całej Polsce powstały już kluby walki, które nacisk stawiają na technikę i siłę, a nie rekonstrukcję historycznych realiów – jak wcześniejsze bractwa rycerskie. Oczywiście zbroje i broń muszą mieć odzwierciedlenie w źródłach historycznych, lecz istotną kwestią jest by były także bezpieczne – utworzono więc przepisy, nad których przestrzeganiem czuwają sędziowie.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: