O słynnym gdańskim złotniku Polmannie w Muzeum Gdańska

Jan Polmann to jeden z najwybitniejszych gdańskich złotników. Jego historię przybliży Dariusz Nowacki z Zamku Królewskiego na Wawelu, który będzie specjalnym gościem Czwartków w Muzeum Gdańska. Oprowadzanie kuratorskie i wykład o Polmannie odbędą już 22 lutego 2018 r.

Bohaterem spotkania w ramach Czwartków w Muzeum Gdańska poświęconym wystawie Gdańskie Arcydzieła Sztuki Złotniczej ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu będzie jeden z najbardziej długowiecznych mistrzów kunsztu złotniczego w naszym mieście, a przy tym osobowość, która nie tylko nie doczekała się dotąd osobnej monografii, ale nawet zestawienia wszystkich kilkudziesięciu znanych dzieł.

- Po niektórych pracach złotnika pozostały jedynie skąpe wzmianki archiwalne, zdobią dziś najważniejsze światowe kolekcje – np. w Ermitażu i na Kremlu. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku można było nabyć jedną z jego prac – ale czy warto? I dlaczego tak drogo? Wykład na pewno przybliży mało znane karty historii Gdańska – mówi dr Anna Frąckowska, kurator wystawy.

Gościem Czwartków i prelegentem będzie Dariusz Nowacki z Zamku Królewskiego na Wawelu, drugi z kuratorów wystawy i osoba, która każdego dnia swojej pracy opiekuje się gdańskim dziedzictwem przechowywanym w Krakowie. Poza wykładem oprowadzi on także po wystawie i opowie o jej zbiorach.

- Kolekcja gdańskich arcydzieł złotniczych była świadomie budowana w Krakowie jeszcze przed II Wojną Światową. Nowożytny Gdańsk był jednym z największych ośrodków produkcji wysokiej klasy ozdób i przedmiotów użytkowych ze srebra i złota. Podczas oprowadzania omówimy historie blisko 40 arcydzieł, które można zobaczyć w Galerii Palowej w Muzeum Gdańska. Warto przyjść i dowiedzieć się o nich więcej. Po 2 kwietnia 2018 r. wracają do Krakowa – mówi Dariusz Nowacki.

Spotkanie, podzielone na dwie części, rozpocznie się w czwartek, 22 lutego 2018 r., o godz. 16:30 i potrwa do 18:30. O godz. 16:30 w Galerii Palowej odbędzie się oprowadzanie kuratorskie, a o 17:30 w Wielkiej Sali Wety wykład o Janie Pollmanie. Wstęp bezpłatny.

Oprowadzanie po wystawie z kuratorem Dariuszem Nowackim z Zamku Królewskiego na Wawelu

Kiedy?: 22 lutego 2017 r., godz. 16:30

Gdzie?: Galeria Palowa, Ratusz Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa 46/47

Wstęp: bezpłatny

Wykład Hans Polmann złotnik gdański XVII wieku - Dariusz Nowacki

Kiedy?: 22 lutego 2017 r., godz. 17:30

Gdzie?: Wielka Sala Wety, Ratusz Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa 46/47

Wstęp: bezpłatny

info/foto: Muzeum Gdańska

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: