100 lat temu narodziła się Enigma

Enigma, Artur Scherbius, Zygalski, Rejewski, Różycki, Bartosz Gondek, II Sztabu Głónego, ULTRA, Północna.tv, strefahistorii.pl

23 stycznia 1918 roku, na schodach niemieckiego urzędu patentowego pojawił się niewysoki szczupły mężczyzna, niosący ze sobą dokumenty i nietypową maszynę. Dr Artur Scherbius przyszedł tutaj, aby złożyć wniosek o opatentowanie wirnikowej maszyny szyfrującej Enigma.

Nie ten, który wymyślił, ale ten który jako pierwszy zgłosił się do urzędu patentowego. Od 1877 roku, w Niemczech działała ustawa patentowa, która choć znowelizowana w kwietniu 1871 roku, zachowała pryncypia pierwszego zgłoszenia. Nic dziwnego, że czterdziestoletni Shhrebius śpieszył się, aby nikt nie mógł zabrać mu wynalazku, z którym wiązał nadzieje na dalsze dostatnie życie. Rok później naukowiec otrzymał wymarzony patent na elektromechaniczną maszynę szyfrującą i założył firmę Scherbius & Ritterwas, która miała zająć się wytwarzaniem i sprzedażą supernowoczesnych maszyn szyfrujących. Firma zakupiła również prawa do innego patentu z tej dziedziny, którego właścicielem był Hugo Koch. Tak zaczęto wytwarzać Enigmę, zaprezentowaną po raz pierwszy oficjalnie w 1923 roku. Rychło okazało się, że wdrożenie Enigmy do produkcji nie jest wcale sprawą łatwą. Scherbius nie doczekał wprowadzenia swojego wynalazku do produkcji seryjnej - zbankrutował, a w 1929 zginął w katastrofie powozu. Wkrótce patent Enigmy został przejęty i znacznie zmodyfikowany przez Borisa Hagelina.

Pierwotnie Enigma używana była komercyjnie na rynku komercyjnym. Później została zaadaptowana przez instytucje państwowe wielu krajów. Enigmą zainteresowały się też niemieckie siły zbrojne, które podczas II wojny światowej wykorzystywały ją na skalę masową. Po raz pierwszy szyfrogramy zakodowane przy pomocy Enigmy udało się rozszyfrować już w grudniu 1932 roku. Dokonalie tego w warszawie polscy kryptolodzy. Dokonania Polaków, głównie Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego pozwoliły na dalsze prace nad dekodowaniem szyfrów stale unowocześnianej przez Niemców Enigmy.

(Red) oprac.Bartosz Gondek fot.Wikipedia

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: