78 rocznica podjęcia decyzji o dokonaniu Zbrodni Katyńskiej.

5 Marca 1940 roku, władze ZSRR podjęły decyzję o likwidacji polskich jeńców wojennych zamkniętych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.
Biuro Polityczne KC WKP(b) podjęło postanowienie o przychyleniu się do wniosku ludowego komisarza spraw wewnętrznych Ławrientija Berii w sprawie polskich jeńców. Szef NKWD podawał dane: w obozach znajdowało się „14 736 byłych oficerów, urzędników, obszarników, policjantów, żandarmów, służby więziennej, osadników i agentów wywiadu - według narodowości - ponad 97 proc. Polaków”. Relacjonował też, że w obozach na terenach Ukrainy i Białorusi „przetrzymywanych jest ogółem 18 632 aresztowanych (wśród nich 10 685 Polaków)”. Beria wnioskował, by wobec polskich jeńców zastosować najwyższy wymiar kary – rozstrzelanie.
Likwidacja jeńców Kozielska rozpoczęła się 3 kwietnia. Dwa dwa dni później rozpoczęto wywóz i mordowanie jeńców Starobielska i Ostaszkowa. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”dokonała radziecka policja polityczna NKWD 
 W latach 1940–1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską, lecz 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. 
(Red. fot Wikipedia

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: