Odsłonią ławeczkę Mariana Pelczara

Bibliotekarze ze sławnej, gdańskiej biblioteki PAN zapraszają na  uroczyste odsłonięcie pomnika dr. Mariana Pelczara, Dyrektora Biblioteki Miejskiej w Gdańsku i Biblioteki Gdańskiej PAN, które odbędzie się już 9 kwietnia 2018 roku.
Odsłonięciu pomnika, które będzie miało miejsce o godzinie 13, przed budynkiem biblioteki,  towarzyszy wystawa plenerowa o pierwszych bibliotekarzach w powojennym Gdańsku pt. „Oni byli pierwsi…”.
Marian Pelczar ukończył Uniwersytet Jagielloński, następnie uzyskał tytuł doktora. W 1934 przyjechał do Wolnego Miasta Gdańska, aby wykładać historię w Polskiej Szkole Handlowej Macierzy Szkolnej. Członek Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki. W latach 1937-1939 był sekretarzem generalnym tej organizacji, a w okresie 1945-1956 sekretarzem generalnym Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. W czasie wojny przebywał w Krakowie. W 1945 został dyrektorem gdańskiej Biblioteki Miejskiej. Jego zadaniem było zorganizowanie biblioteki oraz uporządkowanie i zabezpieczenie księgozbioru. Kierował biblioteką  do roku 1973. W latach 1948-1958 i 1962-1968 był wykładowcą Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku (obecnie Uniwersytet Gdański). Autor ponad 80 rozpraw i studiów dotyczących dziejów Pomorza oraz Gdańska. Pomnik w formie ławeczki jest dziełem rzeźbiarza Adama Arabskiego. Partnerami projektu są Gdańskie Autobusy i Tramwaje oraz Miasto Gdańsk.
(Red.) oprac. bg, fot BG PAN
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: