Stocznia Gdańska wpisana na listę Pomników Historii!

Stocznia Gdańska, pomnik historii, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Stocznia Gdańska będzie 100. zabytkiem wpisanym na listę Pomników Historii z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Taką decyzję podjęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pomnik Historii to tytuł, który możne otrzymać obiekt zabytkowy. To jedna z pięciu wpisanych do ustawy form ochrony zabytków, a ów tytuł nie tylko umacnia ochronę konserwatorską, ale przede wszystkim określa, że dany obiekt posiada szczególne znaczenie dla kultury naszego kraju. Jest tym bardziej prestiżowy, że jest ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Stocznia Gdańska to historyczne miejsce przemian ważne nie tylko dla Gdańska, Polski, ale dla całej Europy i świata. Dziedzictwo Stoczni dla wszystkich i na zawsze to plan objęcia ochroną tego terenu z uwzględnieniem potrzeb wszystkich zainteresowanych. Ma to być miejsce wyjątkowe, upamiętniające historię, otwarte na ludzi – powiedziała wiceminister kultury, Generalny Konserwator Zabytków prof. Magdalena Gawin.

(Red.) fot. MKDiN

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: