Samorząd województwa Pomorskiego po raz czwarty przyznał nagrody muzealne. Nas najbardziej cieszy fakt, że jedno z wyróżnień przypadło prywatnemu, prężnemu muzeum z Helu. To dowód że prywatne może konkurować jakością z placówkami o publicznym charakterze.
Pomorskie Nagrody Muzealne wręczono w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku. Do IV edycji Pomorskiej Nagrody Muzealnej zgłoszono 26 propozycji, a wśród nich wystawy, projekty edukacyjne oraz publikacje muzealne z całego regionu. Decyzją kapituły nagrodę za 2017 r. otrzymali:
- Anna Sujecka, Katarzyna Pągowska i Beata Zgodzińska (Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku) za realizację wystawy sztućców specjalistycznych wraz z katalogiem i programem edukacyjnym „Bon appétit. Zabytkowe sztućce, ich historia, kształty i przeznaczenie",
- dr Katarzyna Kulikowska (Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich) za wystawę „Muzeum do zabawy",
- dr Marcin Owsiński (Muzeum Stutthof w Sztutowie) za książkę „Tiegenhof / Nowy Dwór w 1945 roku" i jej rozpowszechnianie jako przykład dobrej praktyki współpracy muzeum i regionu.
Dodatkowo przyznano także trzy wyróżnienia:
- prof. Daniel Kalinowski (Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie) za książkę „Pasieka wyobraźni. O twórczości, Józefa Chełmowskiego",
- Barbara Maciejewska (Muzeum Narodowe w Gdańsku) za wystawę „O kocie co chodzi własnymi drogami i o psie, który własnych dróg nie szuka",
- Mirosław Kuklik i Ryszard Kretkiewicz (Helski Kompleks Muzealny – Stowarzyszenie Przyjaciele Helu) za przygotowanie i udostępnianie Muzeum Helu Helskiego Kompleksu Muzealnego.
Pomorska Nagroda Muzealna powstała dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Muzealników Polskich przy wsparciu samorządu województwa pomorskiego i przy patronacie marszałka województwa pomorskiego. Ma honorować i doceniać wkład muzealników w rozwój kultury, a także podkreślać rangę tego często niedocenianego zawodu. Uroczyste jej wręczenie odbywa się w maju, czyli miesiącu, w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów.
(Red.) Fot. Muzeum Obrony Wybrzeża Hel
Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.