Nadchodzi Stalowa Arena. Szatecki: gale będą miały zawsze profesjonalny poziom oprawy

Już 30 czerwca w Centrum Dawnych Sztuk Walki w Warszawie odbędzie się pierwsza gala Stalowej Areny. To nowa federacja, która będzie promować starcia w formule Profesjonalnych Walk Rycerskich. Rozmawialiśmy z organizatorem gali Robertem Szateckim.

strefahistorii.pl: Opowiedz mi o formule PWR

Robert Szatecki: To jest formuła najbardziej zbliżona do tego co widujemy na ringach. Zawodnicy zawczasu wiedzą z kim będą walczyli, mają walkę z jednym przeciwnikiem i jest to trzyrundowy pojedynek. Muszą wykazać się dużą determinacją, siłą i kondycją by wytrzymać obciążenia. Między rudami są co prawda krótkie przerwy w trakcie których można zmienić taktykę walki i w tym to jest bardzo podobne do walk mma. Zasady są bardzo proste – wygrywa ten, kto zdobędzie więcej punktów lub znokautuje rywala. Punkty jednak są liczone inaczej niż na typowych turniejach rycerskich. Zdobywamy je także za uderzenia tarczą, za obalenia – można tu nawet zadawać ciosy w parterze – do trzech ciosów zaliczonych lub 10 sekund. W praktyce wygląda to tak, że wszystkie elementy ze sztuk walk także i tu można używać i się dobrze sprawdzają. 

 
 
Walka jest dynamiczna, sędziowie muszą łapać sporo niuansów, są jakieś szkolenia dla nich? 
 

Jak w każdym sporcie od sędziów zależy bardzo dużo, jest to jeden z najtrudniejszych do wypracowania elementów. Mamy sędziów, którzy będą wyszkoleni by właściwie ocenić walkę. Bardzo jednak wierzę w to, że te walki będą czytelnie nie tylko dla sędziów, ale także dla widzów, że będzie wyraźnie widać, który z zawodników jest wyraźnie lepszy, który dominuje walkę i zasłużył na zwycięstwo. 

Walki w formule PWR istniały już wcześniej, czym od nich będzie się różniła Stalowa Arena?

Chciałbym stworzyć cykl walk profesjonalnych, które będą charakteryzowały się tym, że mają zawsze stały poziom oprawy – profesjonalne nagłośnienie, oświetlenie i ring. Nie będzie jak dotychczas, że jeździmy po różnych miejscach i jest na szybko tworzona gala z rzeczy, które są na miejscu. Tu wszystko będzie profesjonalnie zrobione. Będę chciał też dotrzeć do widzów przychodzących raz w miesiącu i wspierających swoich zawodników. 

Mówisz o oprawie, czy będzie ona przypominała te znane ze sportów walki, czy znajdą się też elementy nawiązujące do średniowiecza? 

Przyznam, że dla mnie bardzo istotne jest to by pokazać co nas wyróżnia od sportów walki takich jak mma. Właśnie ten element rycerski jest dla mnie istotny. Sama sala również wygląda jak miejsce, gdzie można poczuć klimat średniowiecza. 

Jest już znany fightcard gali 30 czerwca? 

Bardzo staraliśmy się zrobić pierwszą galę mięzynarodowo. Są to jednak spore koszty z dojazdami zawodników z zagranicy. Prawdopodobnie będą więc to wszystkie walki między Polakami. Zobaczymy więc pojedynki najlepszych w Polsce z różnych klubów walk rycerskich w Polsce. Na razie mogę zdradzić, że będzie to Arkadiusz Przybyszewski i Marcin Janiszewski, czyli jeden z zawodników, który zdobył w tym roku medal w sportowych walkach rycerskich. Będzie też mój brat Krzysztof oraz Kuba Ładyński. Przeciwników dla tych zawodników jeszcze szukamy. 

Jak można kupić bilety, czy będzie też uruchomiona transmisja w internecie?

Bilety można kupić za pośrednictwem naszej strony internetowej. Płatność będzie w systemie PayU więc łatwo będzie można zakupić, będą one wysyłane do widzów pocztą. Całość będzie dostępna również w internecie. Mamy profesjonalną firmę streamingową, będzie obraz montowany na żywo z dwóch kamer. Liczymy, że stworzymy widowisko, które ludzie będą chcieli wspierać i oglądać. 

Idea jest taka, że gale będziemy robić raz w miesiącu, tak żeby inni zawodnicy mieli możliwość pokazania się tutaj i wyzwania do walki aktualnych czempionów. Według zamierzeń wygrywający poprzedniej gali zostaje jako aktualny czempion i będzie można go poprosić o pojedynek. Ten typ organizowania walk – bardzo rycerski – pozwoli zawodnikom, którzy czują się w formie wyzywać mistrzów i samemu mieć możliwość zostać mistrzem. 

—————————————————————————————————

Gala Stalowej Areny 30 czerwca, Centrum Dawnych Sztuk Walk ul Kolejowa 8 c, Warszawa. Bilety: http://www.stalowa-arena.pl/ 

Gala walk rycerskich - wynajmijrycerza

Profesjonalne Walki Rycerskie -sama formuła walk jest nieco inna, niż spotykamy na turniejach rycerskich. Zawodnicy są dzieleni na kategorie wagowe. Walka trwa określoną dwie rundy, po dwie minuty każda. 

Bronią jest  miecz lub tasak jednoręczny i tarcza. Walki są na zasadach „full-contact”, czyli zawodnicy biją się bez rozchodzenia po trafieniu. Regulamin dopuszcza bardzo wiele „brutalnych” zachowań, takich jak uderzenia rantem tarczy, rzuty zapaśnicze czy kopniaki. Dopuszczona jest też walka w parterze przez 10 sekund. 

Punkty są zliczane przez sędziów i zapisywane po każdej rundzie. Na końcu ostatniej są sumowane i wyłania się zwycięzcę. Gale Profesjonalnych Walk Rycerskich stają się coraz popularniejsze na świecie. Szczególnie rozwinięte są u naszych wschodnich sąsiadów – walki w Rosji są zazwyczaj organizowane na profesjonalnych ringach w M1. Ich potencjał dostrzegł nawet Mike Tyson, umieszczając filmik z nokautu na swoim oficjalnym Facebooku. Nawet w Polsce odbywają się pojedynki w formule PWR na galach boksu i mma. 

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: