Zawodnik z Pomorza na gali profesjonalnych walk rycerskich w Monte Carlo

Marcin Janiszewski

Już w najbliższą sobotę w pałacu książęcym w Monte Carlo odbędzie się gala federacji WMFC. Jednym z bohaterów będzie Marcin Janiszewski, kapitan pomorskiej drużyny sportowych walk rycerskich Fabryka Świń. 

WMFC to największa na świecie federacja walk rycerskich. Najwięcej gal zrealizowała w Rosji, ale wychodzi też na inne rynki. Już w najbliższy weekend walki przeniosą się do księstwa Monako. Wśród walczących będzie też Polak – Marcin Janiszewski, brązowy medalista mistrzostw świata w kat. do 75 kg. 

Przeciwnikiem Janiszewskiego będzie Batiste Hvati, francuski zawodnik, którego akcje w walkach 5 vs 5 budzą podziw. Również w formule walk ringowych rywal Polaka ma doświadczenie.

Steel Arena - Marcin Janiszewski vs Dawid Całkowski

Walki będą odbywały się w formule Profesjonalnych Walk Rycerskich. Sama formuła jest nieco inna, niż spotykamy na turniejach rycerskich. Zawodnicy są dzieleni na kategorie wagowe. Walka trwa określoną dwie rundy, po dwie minuty każda.

Bronią jest  miecz lub tasak jednoręczny i tarcza. Walki są na zasadach „full-contact”, czyli zawodnicy biją się bez rozchodzenia po trafieniu. Regulamin dopuszcza bardzo wiele „brutalnych” zachowań, takich jak uderzenia rantem tarczy, rzuty zapaśnicze czy kopniaki. Dopuszczona jest też walka w parterze przez 10 sekund.Punkty są zliczane przez sędziów i zapisywane po każdej rundzie. Na końcu ostatniej są sumowane i wyłania się zwycięzcę. Gale Profesjonalnych Walk Rycerskich stają się coraz popularniejsze na świecie. Szczególnie rozwinięte są u naszych wschodnich sąsiadów – walki w Rosji są zazwyczaj organizowane na profesjonalnych ringach w M1. Ich potencjał dostrzegł nawet Mike Tyson, umieszczając filmik z nokautu na swoim oficjalnym Facebooku. Nawet w Polsce odbywają się pojedynki w formule PWR na galach boksu i mma. Ta kategoria ma szanse na stałe zagościć w sportach walki.

The hardest KO at M-1 Medieval!

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

 

 

Tagi: