Pruszcz Gdański: Uczczą pamięć francuskich jeńców wojennych

Dnia 26 czerwca o godzinie 11:00 przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim rozpocznie się uroczystość upamiętnienia francuskich jeńców wojennych przebywających w obozach w Pruszczu i okolicach w latach 1940-1945. Uroczystości uświetni swoją obecnością Konsul Honorowy Republiki Francji na Pomorzu, Alain Mompert, przedstawiciele Ambasady Republiki Francji, oraz asysta wojskowa żołnierzy 49 Bazy Lotniczej z Pruszcza Gdańskiego. Patronat nad wydarzeniem objęło Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. 
Uroczyste odsłonięcie tablicy na budynku Starostwa będzie aktem upamiętnienia losu francuskich jeńców wojennych, którzy według oficjalnego raportu Międzynarodowego Czerwonego Krzyża z roku 1940 stanowili prawie 80% więźniów malborskiego Stalagu XX B. W jego podobozach i komandach roboczych Francuzi spędzili kolejne lata, pracując przymusowo na terenie dzisiejszego Gdańska, Gdyni, Malborka, Tczewa, Starogardu Gdańskiego oraz Pruszcza Gdańskiego i Powiatu Gdańskiego. 
Po II Wojnie światowej pamięć po jeńcach francuskich uległa z latami zatarciu, aż do ubiegłego roku.
- Idąc śladami relacji Żydówek – więźniarek podobozów Stutthof, grupa pasjonatów tego co minione, zaczęła zbierać rozsiane po powiecie informacje i drobne artefakty, pozostałe po pracujących na tym terenie jeńcach francuskich – mówi historyk Bartosz Gondek.
W odtworzenie pamięci po jeńcach włączył się Burmistrz Miasta Pruszcz Gdański, Janusz Wróbel i Starosta Powiatu Gdańskiego, Stefan Skonieczny. Władze miasta i powiatu zdecydowały o ufundowaniu pamiątkowej tablicy. W sprawę włączył się od początku także Konsul Republiki Francji na Pomorzu Alain Mompert. Odsłonięcie tablicy będzie również kolejnym ważnym elementem wspólnej historii Pruszcza Gdańskiego i Republiki Francji, podobnie jak pobyt tutaj marszałka Lefebvre'a, czy przylot na pruszczańskie lotnisko w 1967 roku generała Charlesa de Gaulle'a. Wydarzenie patronatem objęła Północna.TV oraz portal historyczny Strefa Historii. 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: