Znamy terminy Polskiej Ligi Walk Rycerskich 2018/2019

Polska Liga Walk Rycerskich

Poznaliśmy terminy turniejów składających się na Polską Ligę Walk Rycerskich 2018/2019. Pierwsze rozgrywki już we wrześniu. 

Już we wrześniu wraca Polska Liga Walk Rycerskich. Znane są terminy turniejów. Pierwszy już 22 września na Polach Grunwaldu. Wstęp na zawody jest wolny!

 Polska Liga Walk Rycerskich

PLWR – czyli Polska Liga Walk Rycerskich, to rozgrywki złożone z pięciu turniejów, które mają wyłonić ligowego mistrza Polski w Sportowych Walkach Rycerskich. Punktacja zależy d liczby drużyn występujących w danym turnieju. Jeżeli występuje osiem drużyn, to pierwsza zdobywa osiem punktów, zaś ostatnia zaledwie jeden. Gdy w kolejnym turnieju jest 11 zespołów – to pierwsza otrzymuje 11 punktów. Skąd jednak ruchoma liczba drużyn? W lidze biorą też udział gościnnie zespoły z Czech, Białorusi, Austrii czy Rosji. Niektóre polskie kluby też starają się wystawić drugi skład, by dać młodym zawodnikom szansę zmierzenia się z najlepszymi. Obrońcami tytułu jest drużyna KS Rycerz z Łodzi, która jest też faworytem do ponownego triumfu. 

PLWR Promo

Jakie są zasady? PLWR to przede wszystkim walki 5 vs 5. Naprzeciwko siebie wychodzą dwie pięcioosobowe grupy i walczy się na zasadzie „last man standing” – dowolną techniką można obalić przeciwnika. Dozwolone są kopnięcia, uderzenia głowicą miecza, rantem tarczy, techniki zapaśnicze i inne „nierycerskie” chwyty. Walki są bardzo efektowne, ale też i względnie bezpieczne. Najczęstsze urazy to stłuczenia i zwichnięcia. Czy są jednak jakieś ograniczenia?

– Oczywiście jest cały zestaw zasad, które naprawdę szczegółowo opisują co wolno, zaś czego nie wolno w sportowych walkach rycerskich – wyjaśnia Michał Gzowski, zawodnik Fabryki Świń, oraz twórca projektu wynajmijrycerza.pl – zasady te odnoszą się zarówno do uzbrojenia ochronnego, broni i jej wagi oraz ostrości, jak i samych technik walki. Przykładowo strefami zakazanymi są stopy, krocze, tył kolan oraz kark.

Zawodnicy biją się jednak nie tylko o mistrzostwo, ale też i o uznanie trenera kadry.  Co roku selekcjoner  wybiera on  najlepszych zawodników, którzy pojadą na mistrzostwa świata jako kadra Polski. Polska od lat należy do światowej czołówki.

oprac. pc

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: