Rozbiorą zniszczony dom w Osicach

Zniszczony przez wichurę dom w Osicach można rozbrać. Taką decyzję wydał nadzór budowlany, na rozbiórkę zgadza się także Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Oryginalne detale z budynku trafią do składnicy konserwatorskiej.

Budynek całkowicie utracił zabytkowe wartości. Zbudowano go prawdopodobnie pod koniec XIX wieku, chociaż niektórzy historycy datują go na rok 1777 (Studium regionalizacji środowiska kulturowego wsi Pomorza), gdy wieś nosiła jeszcze nazwę Wossitz. Wzniesiono go w stylu żuławskich domów podcieniowych typu III. Do 1945 roku pełnił funkcję siedliska około 100 hektarowego gospodarstwa rolnego. Dom doczekał się prac remontowych dopiero w 1984 roku. Wtedy też pozbawiono go charakterystycznego podcienia. Ten wsparty był na sześciu słupach, ściany piętra miały konstrukcję szachulcową, szczyt wykonano z piętrowo ułożonych desek.

Dom nigdy nie figurował w rejestrze zabytków, wpisano go za to do Wojewózkiej Ewidencji Zabytków. Ponieważ całkowicie utracił walory zabytkowe, PWKZ po przeprowadzonej wizji lokalnej, zgadza się na wykreślenie go z WEZ, co sankcjonuje rozbiórkę. Za wiedzą i zgodą konserwatora Gmina Suchy Dąb przystąpiła już do zabezpieczenia oryginalnych, zabytkowych detali z wnętrza domu. Jako pierwsze pracownicy Gminy zdemontowali najcenniejszy fragment obiektu, drzwi.

Więcej zdjęć domu w naszej galerii:

http://strefahistorii.pl/gallery/600-zniszczony-dawny-dom-podcieniowy-w-osicach#

EM

Tagi: