W zamku w Radzyniu znów zabrzmią dźwięki piosenki studenckiej

Festiwal "Nocne śpiewanie” w zamku w Radzyniu Chełmińskim będzie reaktywowany. W latach 70 i 80 przegląd piosenki studenckiej odbywający się pod tą nazwą był wizytówką całego regionu. 

Wielu Radzynian wspomina z tęsknotą wydarzenie kulturalne, które odbywało się corocznie przez 20 lat na zamku. Przegląd piosenki studenckiej cieszył się sławą, renomą i z roku na rok sprowadzał do zamku wykonawców z całego kraju. Patrycja Piłat, dzierżawca i animator wydarzeń kulturalnych w radzyńskiej twierdzy pierwszą próbę reaktywacji podjęła w zeszłym roku. Teraz czas na podjęcie kolejnego kroku - podkreśliła autorka projektu.

Patrycja Piłat swoim pomysłem podzieliła się na forum internetowym. Odzew był natychmiastowy - swoją pomoc zaoferowały osoby, które występowały i współorganizowały dawne przeglądy piosenki. Część z nich jest dziś legendami poezji śpiewanej i piosenki turystycznej. Kierownikiem artystycznym reaktywowanego przeglądu będzie Kazimierz "Kaja” Pasternacki. Jeden z organizatorów pierwszego "Nocnego śpiewania” w Radzyniu - 24 kwietnia 1976 roku. Imprezę poprowadzi Mariusz Ziółkowski "Rosół”, który w Radzyniu rozpoczął swoją konferansjerską przygodę. Chęć zagrania potwierdziło już blisko dziesięciu solistów - m.in. Leonard Luther oraz zespoły, które występowały na dawnych przeglądach. Gwiazdą będzie zespół Czerwony Tulipan, a gościem specjalnym Aleksandra Bacińska, ceniona poetka i autorka tekstów z Wąbrzeźna. 

Reaktywowany festiwal odbędzie się 16 maja. Koncerty rozpoczną się o g. 16 a zakończą - jak na "Nocne śpiewanie” przystało - o g. 4 nad ranem. Organizatorzy przygotują pole namiotowe, zadbają też o wyżywienie. Cena biletów nie jest znana, jej wysokość będzie zależeć m.in. od wsparcia urzędu marszałkowskiego oraz starostwa.

Tagi: