Gdańsk: Kościół św. Piotra i Pawła bez tajemnic!

W sobotę, 29 września 2018 r., gdańszczanki i gdańszczanie będą mogli odkryć tajemnice gotyckiego kościoła św. św. Piotra i Pawła. Podczas bezpłatnego oprowadzania, towarzyszącego wystawie plenerowej o Starym Przedmieściu, zainteresowani będą mogli zwiedzić między innymi… poddasze i wieżę kościoła, czyli miejsca zazwyczaj nieudostępnione do zwiedzania. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

W 2017 r. Muzeum Gdańska zainicjowało projekt „Historie Gdańskich Dzielnic”, który składa się z kilku elementów: wystawy plenerowej, spacerów po dzielnicach, wykładów, a także wystawy plenerowej. W pierwszej odsłonie omówione zostały dzieje Chełma. Od czerwca 2018 r. przed Szkołą Podstawową nr 67 przy ul. Żabi Kruk można zobaczyć wystawę plenerową poświęconą dziejom Starego Przedmieścia. Pod koniec września odbędzie się pierwszy z jesiennych spacerów edukacyjnych. Dwugodzinne oprowadzanie po kościele św. Piotra i Pawła rozpocznie się o godz. 12:00.

– Budowa świątyni przypada na lata 1393–1395. Początkowo była ona kościołem filialnym obecnej Bazyliki Mariackiej. W 1424 r. kościół spłonął, został jednak wkrótce odbudowany, a następnie znacznie rozbudowany. W latach 1486–1487 powstała charakterystyczna wieża. Po wprowadzeniu reformacji rywalizowali o niego luteranie i kalwini. Ostatecznie w 1590 r. kościół stał się główną świątynią wyznawców ostatniej z konfesji i pozostawał nią do 1945 r. W latach 1807-1813 r. służył jako… magazyn słomy. Kościół został poważnie zniszczony w 1945 r. i przez szereg lat pozostawał w ruinie. Dopiero w 1958 r. zniszczona świątynia została przejęta przez kościół rzymskokatolicki. Od tego czasu odbywają się tu nabożeństwa w obrządku ormiańskim. To oczywiście tylko historia „w pigułce” – kościół św. św. Piotra i Pawła w Gdańsku skrywa jeszcze wiele tajemnic – mówi Katarzyna Kurkowska z Muzeum Gdańska, koordynatorka spacerów historycznych po Starym Przedmieściu.

Uczestników oprowadzi dr Arkadiusz Staniszewski, który opowie architekturze, wnętrzu i ciekawostkach świątyni. Gratką dla dziesięciu pierwszych miłośników gdańskiej historii, którzy zadeklarują chęć udziału w dodatkowej ścieżce zwiedzania, będzie możliwość zwiedzenia poddasza i wieży. Aby odbyć tę wyjątkową podróż należy przesłać zgłoszenie do pracowników Muzeum Gdańska pod adresemj.dargacz@muzeumgdansk.pl lub pod nr. tel. 519 476 653. Kontakt telefoniczny jest możliwy od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:00. Osoby, które zapiszą się dodatkowo na zwiedzanie poddasza i wieży są proszone o zabranie odzieży ochronnej oraz latarek.

Drugi ze spacerów odbędzie się w sobotę, 13 października 2018 r. Rozpocznie się również o godz. 12:00. Spotkanie, które ma docelowo uzupełnić wiedzę o Starym Przedmieściu, poprowadzą Dorota Kucharczyk oraz Klaudiusz Grabowski.

info/foto: mat.prasowe

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: