Gdańsk: Inscenizacja historycznego procesu Alberta Forstera z 1948 roku

Inscenizacja historycznego procesu Alberta Forstera z 1948 roku jest rozwinięciem działalności Komisji Edukacji Prawnej oraz Komisji Historycznej działających przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Gdańsku. Pomysłodawcami wydarzenia są adwokat Marcin Derlacz (przewodniczący Komisji Edukacji Prawnej) oraz adwokat Krzysztof Golec (przewodniczący Komisji Historycznej).
 
Albert Forster był niemieckim politykiem, zbrodniarzem wojennym, który na polecenie Adolfa Hitlera pełnił funkcję gauleitera gdańskiego NSDAP. Od roku 1939 zwierzchnik Wolnego Miasta Gdańska, po wybuchu wojny otrzymał stanowisko namiestnika Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie. Odpowiedzialny za budowę obozu koncentracyjnego Stutthof i masowe egzekucje w Piaśnicy na Kaszubach. Został osądzony przez Najwyższy Trybunał Narodowy w Gdańsku w 1948 roku i skazany na karę śmierci za zbrodnie wojenne. Obrońcami Alberta Forstera wyznaczonymi z urzędu byli gdańscy adwokaci – Bolesław Wiącek oraz Tadeusz Kuligowski.
Przedsięwzięcie to ma promować działalność skierowaną na pogłębianie świadomości prawnej społeczeństwa, a także ukazywać najnowszą historię adwokatury jako grupy zawodowej i społecznej. Jego realizacja jest możliwa dzięki ogromnemu zaangażowaniu aplikantów adwokackich Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku, którzy podjęli się nie tylko współorganizacji wydarzenia, ale wcielają się także w role obrońców, oskarżycieli i świadków w procesie.
Wydarzenie to jest skierowane przede wszystkim do młodzieży szkolnej, jednak w charakterze publiczności pojawią się również członkowie Izby - adwokaci i aplikanci oraz zainteresowani mieszkańcy. Inscenizacja odbędzie się w historycznej sali 101 udostępnionej przez Sąd Okręgowy w Gdańsku.
Wśród gości, którzy potwierdzili swoją obecność znajdują się takie osoby jak:  Wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej adwokat Jerzy Glanc, Prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku SSO Rafał Terlecki, Prezes Ośrodka Badawczego Adwokatury adwokat Andrzej Zwara, Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w  Gdańsku adwokat Dariusz Strzelecki.
 
Wydarzenie odbędzie się 20 października 2018 roku o godzinie 10:00 w budynku Sądu Okręgowego w Gdańsku przy ul. Nowe Ogrody (sala 101).
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: