Ostatni Mówią w Trąbkach Wielkich – mała ojczyzna niezwykłych ludzi

www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl, Ostatni Mówią w Trąbkach Wielkich, Błażej Konkol, Władysław Gajęcki, Mieczysława Stosio, Helena Gordon, Agata Halba

Polacy i Niemcy. Katolicy i protestanci. Ci którzy tu mieszkali i ci, którzy przybyli po wojnie. Miłość, wspólna praca, życzliwość, ale także sąsiedzkie waśnie. Czasami prowadzące do prawdziwych dramatów. Ostatni Mówią w Trąbkach Wielkich na www.polnocna.tv.

Bartosz Gondek

Wspólne życie w różnych, nie zawsze sprzyjających okolicznościach, w niezwykłym miejscu, jakim jest, z socjokulturowego punktu widzenia, gmina Trąbki Wielkie. Położona na styku kilku krain geograficznych. Ojczyzna Polaków, Niemców, Kaszubów, Kociewiaków. Tych tutejszych i przybyłych: katolików i ewangelików. Tych którzy mówili po polsku, polsku i niemiecku i niemiecku oraz polsku. Czasami zaś będąc Polakami, tylko po niemiecku. Wynikające z tego niezwykłe wydarzenia. Układające się w sagi rodzinne. Będące gotowymi scenariuszami filmowymi.

To właśnie o nich opowiada cykl filmów "Ostatni mówią w Trąbkach Wielkich", których bohaterami są najstarsi mieszkańcy Gminy Trąbki Wielkie. Inicjatorem powstania cyklu są: Wójt Gminy Trąbki Wielkie Błażej Konkol, oraz zespół dziennikarzy i historyków telewizji www.polnocna.tv i portalu www.strefahistorii.pl. Pierwsze notacje filmowe mające na celu utrwalenie lokalnej historii mówionej i stworzenie z nich narzędzia transgresji międzypokoleniowej, powstały w 2017 roku. Wystąpili w nich: Agnieszka i Helena Kinder z Trąbek Wielkich, Gertruda Goyke z Postołowa, Rozalia Konieczna z Sobowidza, Jadwiga i Paweł Schützmann z Granicznej Wsi oraz Bronisław Marszałek z Rościszewa. W 2018 roku powstały kolejne cztery. Ich premiera miała miejsce 6 października w Trąbkach Wielkich. Bohaterami kolejnej serii są:Władysław Gajęcki z Domachowa, Mieczysława Stosio z Mierzeszyna, Helena Gordon z Warcza oraz Agata Halba  z Trąbek Wielkich. Każde pokolenie kształtuje osoby, które wychowywały się w odmiennych okolicznościach społecznych, kulturowych i historycznych mają odmienną wizję rzeczywistości. Ramy czasowe, które w najbardziej wyrazisty sposób wyodrębniają daną grupę społeczną jako pokolenie, określają również specyfikę czasów, w jakich owo pokolenie rozwija się i tworzy. Dzięki zachowaniu tego, co cenne, istotne, centralne możliwe jest przekazanie wiedzy o tym co było. Uzupełnienie spojrzenia, umożliwienie niewykonalnej bez tego analizy retrospektywnej. Spojrzenie dalej i więcej. To szczególnie istotne w procesie coraz bardziej zauważalnego obecnie procesu kształtowania się, lub odtwarzania „Małych Ojczyzn”, w których historia mówiona odgrywa, wraz z zasobami archiwów rodzinnych i kronikami, najważniejszą rolę w budowaniu lokalnej tożsamości. Wywiady z cyklu "Ostatni mówią w Trąbkach Wielkich" to wyjątkowy w swoim rodzaju dokument historyczny. Trzeba posłuchać. Trzeba zobaczyć. Wszystkie odcinki „Ostatni Mówią w Trąbkach Wielkich” znajdziesz na na: http://polnocna.tv/cat/trabki. Więcej lokalnej historii: www.polnocna.tv i www.strefahistorii.pl

(Red.) fot. Bartosz Gondek

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: