Muzeum Narodowe w Gdańsku: Unikalna kolekcja marionetek teatralnych

Unikalną kolekcję marionetek teatralnych ze spektakli wileńskiego Teatru Łątek można oglądać na w Oddziale Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów) od 14 listopada do 16 grudnia 2018.  24 listopada 2018 roku o godzinie 14.00 Malgorzata Abramowicz – kustosz tej kolekcji zaprasza na oprowadzanie kuratorskie.

Z dramatyczną historią wileńskiego Teatru Łątek związana jest unikalna kolekcja 39 drewnianych marionetek, o które wzbogaciły się zbiory Działu Teatralnego Muzeum Narodowego w Gdańsku. Lalki pochodzą 40. i 50. lat XX w., a ich zakup umożliwiły fundusze pozyskane przez muzeum z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Regionalne kolekcje sztuki współczesnej 2018.               

Wileński Teatr Latek został założony w 1936 w Wilnie przez Olgę Dobużyńską-Totwenową i jej córki - Ewę i Irenę. Premiera Nowej szaty króla wg H. Ch. Andersena - pierwszego spektaklu teatru  - odbyła się w 1941 roku. Po II wojnie światowej teatr przeniósł się w ramach repatriacji do Polski. W Białymstoku odbyła się premiera drugiego spektaklu - O gwiazdce z nieba, według bajki, którą  Irena Totwen napisała w czasie wojny. Następnie członkowie Teatru Łątek spędzili prawie dwa lata w Łodzi, aż wreszcie w maju 1947 r. przyjechali do Gdańska i tu już pozostali na stałe. 


Teatr Łątek był pierwszym na Pomorzu teatrem dla dzieci. Niestety w życie artystyczne zaczęła ingerować polityka. Teatr został upaństwowiony, a Olgę i Ewę Totwen usunięto z zespołu w 1952 roku (Irena zrezygnowała już wcześniej). W 1957 roku  Olga, Ewa i Irena, nazywane  nazywano Totwenkami podjęły próbę  reaktywacji teatru marionetkowego. Do 1959 r.  działały w ramach  Towarzystwa Przyjaciół Marionetek – Teatr Łątek. Niestety i ten teatr został upaństwowiony, a następnie połączony z Państwowym Teatrem „Miniatura”, który działa w Gdańsku do dzisiaj. 

Większość drewnianych marionetek grających w Teatrze Łątek udało się zachować. Część z nich została pozyskana do zbiorów teatralnych  Muzeum Narodowego w Gdańsku. Jest to najstarsza kolekcja lalek teatralnych w Polsce. Część tego zbioru - 20 marionetek z czterech spektakli zostanie zaprezentowana  na specjalnym pokazie zorganizowanym w Oddziale Sztuki Nowoczesnej MNG. 

Dział Teatralny przygotował także  lekcje muzealne poświęcone historii wileńskiego Teatru Łątek oraz gdańskim teatrom lalkowym. Odbędą się warsztaty plastyczne, w czasie których będzie można samodzielnie wykonać różne typy lalek teatralnych.

Zwiedzanie pokazu i udział w zajęciach edukacyjnych  wymaga wcześniejszej rezerwacji: Małgorzata Abramowicz, tel. +58 552 12 71 w. 145, m.abramowicz@mng.gda.pl, Muzeum Narodowe w Gdańsku/Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów), ul. Cystersów 18, Gdańsk.

Wstęp na pokaz, udziału w zajęciach edukacyjnych oraz udział w oprowadzaniu kuratorskim są bezpłatne.

info/foto: mat.prasowy

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: