Miały być Lechy a wyszły Złote w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku

Muzeum Archeologiczne, złoty, lech, wystawa, zabytek miesiąca, Mariacka, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl
Lechy czy złote? Z okazji 100 lecia odzyskania Niepodległości, w gdańskim Muzeum Archeologicznym możemy dowiedzieć się co nieco o początkach odrodznej polskiej numizmatyki i związanych z nią znaleziskach z terenu Gdańska. 
 
Wraz z odzyskaniem niepodległości przez Polskę w 1918 roku wyłoniła się potrzeba uporządkowania spraw monetarnych, w tamtym okresie bardzo zawiłych w związku z okresem zaborów i pierwszą wojną światową. Należało zlikwidować obieg obcej waluty - rubel, marka pruska, korona austriacka i korona czeska - oraz stworzyć własną.
 
Już 5 lutego 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał dekret o nowej walucie, w którym ogłoszono, że polska waluta będzie nosiła nazwę „LECH”, a setna jej część nazwana zostanie „GROSZ”. Jednakże 23 dni później Sejm RP zmienił ustawą nazwę waluty na „ZŁOTY”.
 
9 maja 1919 r. weszła w życie ustawa o wymianie znaków obiegowych na ziemiach polskich na bilety złotowe. Trudna sytuacja gospodarcza i polityczna pierwszych lat niepodległości sprawiła jednak, że wstrzymano się z wprowadzeniem nowej waluty i aż do 1924 r. środkiem płatniczym pozostała marka polska. Wymiana pieniądza trwała do 1925 r.
 
Odkryte w Gdańsku monety polskie z tamtego czasu należą do rzadkich znalezisk. Z końcem 1920 r. Gdańsk ustanowiony Wolnym Miastem przyjął własną walutę: guldena. Wspólne interesy Polski i II Wolnego Miasta Gdańska, na przykład obszar celny poddany polskiej taryfie celnej, powodowały przenikanie się walut. Ostatecznie w ziemi zachowały się jedynie drobne nominały pieniędzy z tamtego okresu.
 
(red.) fot MAG

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: