Historia Fiata Punto - 25 lat Włoskiego przeboju

Włoska „kropka” - bo to oznacza nazwa Punto, zadebiutowała w czerwcu 1993 roku. Musicie sobie zdać sprawę, że w 1993 roku sylwetka następcy kwadratowego Uno była wyjątkowo nowoczesna. Fiat postawił na wzornictwo, które nawet na początku lat 2000-cznych wcale nie odstawało od reszty. Punto stało się symbolem nowoczesnego samochodu segmentu B — jego wyróżnikiem stały się m.in. tylne lampy zabudowane w tylnych słupkach czy przejrzysta, nowoczesna deska rozdzielcza. Od technicznej strony też nie było żle.

 


Rozpoczęcie produkcji samochodu wiązało się z wprowadzeniem szerokiej oferty silnikowej motorami: 1.1SPI (55), 1.2SPI (60), 1.2MPI (75), 1.6MPI (90), 1.7TD (60).


31 sierpień 1993 to też ważna data, wtedy odbyła się premiera tego auta na macierzystym rynku, na salonie samochodowym w Turynie. Wrzesień 1993 dał jeszcze ważniejszą premierę na salonie samochodowym we Frankfurcie. Cała machina sprzedażowa rusza w październiku 1993 roku. Auto jednocześnie wprowadza się do salonów Fiata we Włoszech, Francji i Niemczech. Spektakularna jest zwłaszcza Francuska Premiera. Przez centrum Paryża przejeżdża kawalkada 700 zielonych Punto, we Włoszech wystawiono je na 17 lotniskach, a w niemieckim miasteczku Hellbronn odbył się z tej okazji festyn.
Podczas pierwszych dni sprzedaży dealerów odwiedziły trzy miliony osób. Złożono zamówienia na 100.000 aut. Samochód jest niesamowicie dobrze przyjęty przez klientów. Oferta nadwozi, mimo iż skormna — obejmuje tylko wariant 3 i 5 drzwiowy zupełnie wystarcza. Fiat idzie o krok dalej. Tworzy w kwietniu 1994 roku wersje cabrio — to najrzadziej wybierany model nadwoziowy. Już nigdy więcej Fiat nie zadecyduje się na wariant kabriolet w Punto, a jego rolę w ofercie Fiata przejmie bazująca na Punto Barchetta.


Jest grudzień 1994 - Punto otrzymało najbardziej prestiżowy tytuł w branży — Samochód Roku 1995. Wyprodukowano również dwumilionowego Fiata Punto w zakładzie w Melfi. Była to bogato wyposażona wersja 75 ELX w kolorze zielony champion. Po dwóch latach od rozpoczęcia produkcji Punto dalej jest HITem i Punto okazuje się najchętniej kupowanym autem w Europie - 166.132 sztuk sprzedanych czyni go bestsellerem.


W maju 1997 roku Punto czeka pierwsza modernizacja — wygląd zewnętrzny nie zmienia się wcale, auto wciąż świetnie wygląda. W Punto na rok modelowy 97 przychodzą zmiany w zawieszeniu i wyposażeniu auta — wspoamganie kierownicy, nowe materiały wykończeniowe i wersje specjalne. Następuje zaprzestanie produkcji wersji 75S, 75HSD, oraz wszystkich wersji z silnikiem 1.6 (90 KM). Pojawia się silnik 1.2 16v (86 KM) montowany w Punto 85SX, 85ELX, Sporting.


Upalny lipiec 1999. Rok, w którym Fiat obchodzi swoje 100 lat istnienia — co świętuje premierą swojego najmiększego Hit'u: Punto. To wtedy następuje prezentacja modelu Punto II w sześciu wersjach wyposażenia (Punto, Punto SX, Punto ELX, Punto HLX, Punto Sporting, Punto HGT), z trzema silnikami benzynowymi (1.2 8v, 1.2 16v, 1.8 16v) dwoma silnikami diesla (1.9 D, 1.9 JTD) współpracującymi ze skrzynią manualną 5-cio, bądź 6-cio (Sporting) biegową lub skrzynią sekwencyjną 6-cio, bądź 7-mio (Sporting) biegową.

 


Samochód znów staje się przebojem rynku. Zachwyca przestronnym wnętrzem, świeżą stylistyką oraz gadżetami, które na nowo definiują Fiata jako „Króla małych, miejskich samochodów” - pomaga w tym m.in. wspomaganie o podwójnej sile, załączane przyciskiem CITY na desce rozdzielczej.


Hucznie wprowadzenie Punto do sprzedaży w Polsce utwierdza jak ważny to model dla Fiata. Dostępne wszystkie modele oprócz JTD i wersji z sekwencyjną skrzynią biegów. Same jednostki JTD wprowadzane są do oferta w Polsce w roku 2000. Natomiast wrzesień 2000 roku to spełnienie normy czystości spalin Euro 3 w silnikach modelu. Rok 2001 daje nową wersję silnika 1.9 JTD/85 KM.

 


Przełomowy dla „dwójki” okazuje się też rok 2003 - modernizacja samochodu, którą spokojnie możemy nazwać faceliftingiem daje Punto m.in. duże światła przednie oraz zmiany w tylnych. Pojawiają się nowe silniki 1.4 16V/95 KM, 1.3 16V Multijet/70 KM, 1.9 JTD/100 KM. Warto też nadmienić, że z pojawieniem się liftingu Punto pojawia się coś zupełnie nowego, co zwiastuje erę miejskich cross vanów. Fiat Idea bazujący na Punto II przechodzi na rynku bez echa i szybko znika z oferty — nie przypadł do gustu klienteli. Wersje sprzed face liftingu były sprzedawane do 2004 r., to wtedy pojawia się „Grande Punto” nazywane z zachwytem „małym Maserati” ale to już opowieść na kolejną część wpisu.


Bartłomiej Chruściński, zdj. Fiat

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: