Słuchajcie uważnie, bo nie będziemy powtarzać: Upadła Madonna z Wielkim Cycem wraca do Nouvion!

Słuchajcie uważnie, bo nie będziemy powtarzać... Upadła Madonna z Wielkim Cycem Van Klompa wraca do Nouvion!

O tym obrazie słyszał chyba każdy, kto obejrzał choć jeden odcinek legendarnego sitcomu produkowanego przez BBC "Allo, allo..." - choć ciężko będzie znaleźć osobę, która poprzestała na obejrzeniu tylko jednego odcinka. W latach dziewięćdziesiątych nie tylko w Polsce bił on rekordy popularności.

Obraz Upadła Madonna z Wielkim Cycem (org."The Fallen Madonna with the Big Boobies" ) był żartem przewodnim całego serialu i pojawiał się niemal w każdym odcinku – choć w większości z nich spoczywał ukryty w kiełbasie w piwniczce kawiarenki należącej do Rene Artois, lub wisiał na ścianie kawiarni ukryty pod reprodukcją Słoneczników Van Gogha. W filmie obraz jest wielokrotnie kopiowany przez Rogera LeClerc'a. Zdobyć bezcenne płótno chcieli wszyscy – od pracowników kawiarni i jej właściciela przez oficerów Wermachtu, gestapo, francuski ruch oporu po samego Adolfa Hitlera. Dzieło przedstawia młodą kobietę, rozebraną do połowy, okrytą czerwoną narzutą, na tle ciemnej zasłony.

Obraz fikcyjnego holenderskiego malarza van Klompa – stworzony wyłącznie na potrzeby filmu trafił na aukcję. Dzieło zostało sprzedane za 15 tysięcy funtów. Po raz pierwszy trafiło na aukcję w roku 2007 i uzyskało cenę 4 tysięcy funtów. Nowym nabywcą Upadłej Madonny z Wielkim Cycem jest mieszkaniec Nouvion – miasteczka, w którym rozgrywała się akcja sitcomu i w którym go kręcono. Zatem Upadła Madonna... wraca do domu.

foto: mat.prasowe

Karolina Łucja Białke

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: