Ernst Kolbe, impresjonizm i Muzeum Gdańska

20 grudnia 2018 r. w Muzeum Gdańska zostaną zaprezentowane prace Ernsta Kolbego. Zapomniany po II wojnie światowej impresjonista należał do jednych z najbardziej cenionych pomorskich malarzy. Dzieła sztuki będzie można zobaczyć do 15 września 2019 r.  

W Ratuszu Głównego Miasta Gdańska będzie można zobaczyć blisko 30 obrazów malarza i litografa ze zbiorów niemieckiegoWestpreussisches Landesmuseum w Warendorfie.  – Polska publiczność będzie miała okazję do obejrzenia prac w tak dużej ilości po raz pierwszy. Ernst Kolbe był ważnym i cenionym artystą przedwojennym. Jego prace dotyczyły krajobrazów terenów Pomorza, zarówno te po stronie dzisiejszej Republiki Federalnej Niemiec, jak i te po stronie Rzeczpospolitej Polskiej – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. Kolbe urodził się 9 stycznia 1876 r. w Kwidzynie i był jednym z sześciorga dzieci ówczesnego przewodniczącego Rady Miasta Kwidzyna – Hermanna Kolbego. Dzieciństwo spędził jednak w Stargardzie Szczecińskim. W wieku 19 lat rozpoczął studia z zakresu malarstwa i rysunku u Juliusa Ehrentrauta oraz Paula Vorganga na Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, a od 1899 r. w pracowni pejzażysty Eugenio Brachta, z którym przeniósł się do Drezna. Tam też, w 1903 r. został uhonorowany Złotym Medalem tamtejszej Akademii Sztuki. Trzy lata później wrócił do Berlina i został członkiem Stowarzyszenia Artystów Berlińskich. Szersze uznanie zyskał w 1912 r. w czasie Wielkiej Berlińskiej Wystawy Sztuki, na której zaprezentował swoje prace. Rok później uzyskał nagrodę Fundacji Juliusa Helffta dla szczególnie utalentowanych malarzy pejzażystów.

– Szczyt kariery Kolbego przypada na lata 1920-1933. To wówczas z Berlina Kolbe podejmował liczne podróże malarskie nad morze, szczególnie nad Bałtyk oraz w góry, np. Alpy Tyrolskie. Głównym tematem jego prac były pejzaże pomorskie, krajobrazy nadbałtyckie, widoki gór Tyrolskich i krajobrazy z wydm na wyspie Sylt. Ulubionym motywem prac Kolbego były także wnętrza domów rybackich i kamienic rodów patrycjuszowskich, np. domu Uphagena w Gdańsku. Był autorem wielu litografii przedstawiających m.in. widoki Gdańska. Dziś jego dzieła zaliczamy do nurtu ekspresyjnego impresjonizmu – mówi Izabela Olkowska z Muzeum Gdańska, kurator wystawy. Styl artystyczny Kolbego nie wpisywał się w propagandową rolę sztuki III Rzeszy. Jego prace straciły na popularności, ale mimo tego dalej znajdowały grono odbiorców. Wiele z jego dzieł nie przetrwało wojny. Mieszkanie Kolbego zostało zbombardowane 1943 r. podczas nalotów alianckich na BerlinWystawę w Ratuszu Głównego Miasta będzie można zobaczyć dzięki współpracy Muzeum Gdańska z Westpreussisches Landesmuseum w Warendorfie oraz Referatem Kultury byłych ziem Prus Zachodnich, Prowincji Poznańskiej, Polski Centralnej, Wołynia, Podola i Galicji. W 2019 r. odbędzie się cykl warsztatów oraz wykładów o artyście przeznaczonych dla dzieci, rodzin oraz seniorów.

(Red.) Strefa Historii, fot. Artnet

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: