Zegarek Ball na 100 lecie Polskiej Marynarki Wojennej

Timeless Gdynia, Ball Watch, 100 lat Marynarki Wojennej, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl,
Stowarzyszenie Edukacyjno Sportowe "Komandor", skupiające miłośników i byłych oficerów Marynarki Wojennej postanowiło w nietypowy sposób uczcić 100 lecie Marynarki Wojennej

Za pieniądze zebrane wśród członków stowarzyszenia stworzono wraz z firmą Ball Watch, uznanym światowym producentem specjalistycznych zegarków, limitowaną serię 100 naręcznych chronometrów z okolicznościową odznaką na tarczy i dedykowanym, wypalanym kwasem deklu. Czasomierze przygotowywane na specjalne okazje zawsze budzą spore zainteresowanie w środowisku miłośników zegarków. Okazja jest tym bardziej specjalna, że poza obchodami stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, w 2018 roku świętujemy także sto lat istnienia Marynarki Wojennej. Powołano ją do istnienia w 1918 roku. 

Limitowany zegarek pochodzi z linii Engineer III. Nazwa i producent zobowiązuje. Z tego powodu wewnątrz sporej koperty, o średnicy 46 mm, znajdziemy wysokiej jakości mechanizm Ball, chroniony unikalnym mechanizmem antywstrząsowym. Zegarek jest wodoodporny (klasa 100 metrów). Jego tarcza jest jednym z jego najważniejszych wizualnych elementów. Patrząc na zegarek, to ona pierwsza przyciąga nasz wzrok. Kolor tarczy został dobrany w taki sposób, by odzwierciedlała barwę głębi morskiej. Poruszające się po tarczy srebrne wskazówki niczym namierniki okrętowe pokazują namiar na aktualną godzinę wyznaczoną przez precyzyjny mechanizm. Zegarek dedykowany ludziom morza powinien zapewnić informację o godzinie o każdej porze dnia i nocy, w tym także podczas najgorszych sztormów. Bardzo dobrą widoczność cyferblatu w nocy zapewnia 14 pałeczek trytowych, świecących w nocy na tarczy i wskazówkach. Znaczenia symbolu kotwicy dla marynarzy i osób związanych z morzem nie trzeba tłumaczyć. Została ona przyjęta, jako uniwersalny znak ludzi morza. Jest symbolem bezpieczeństwa, pewności i stabilizacji. Podstawę logo stanowi tarcza kompasu wskazująca główne kierunki świata, na jej wewnętrznym obrysie umieszczono napis "Marynarka Wojenna Rzeczypospolitej Polskiej". Wewnątrz tarczy kompasu umieszczono widok siatki południków i równoleżników, bowiem w swojej dotychczasowej historii Polska Marynarka Wojenna wykonywała zadania na większości z mórz i na wszystkich oceanach znajdujących się na kuli ziemskiej. W centralnej części umieszczono krzyż kawalerski Proporca Marynarki Wojennej ze wzniesionym do góry ramieniem kaperskim. Wprowadzony oficjalnie w 1919r. jest drugim, po banderze Marynarki Wojennej, najważniejszym znakiem okrętów wojennych Rzeczypospolitej Polskiej. Wzniesione ramię kapra jest jednym z symboli zwycięskiej bitwy pod Oliwą, stoczonej z flotą szwedzką w 1627 roku, gdzie umieszczone na czerwonym tle było Proporcem Bojowym polskiej floty. Natomiast biało czerwony krzyż kawalerski jest odniesieniem do okrętów uczestniczących w wygranej przez połączoną flotę gdańsko-elbląską w 1463 roku bitwy w Zatoce Świeżej z flotą państwa krzyżackiego. Bitwy, która przywróciła błękitne wody Bałtyku Polsce. Dla wydobycia głębi, efektu 3D dekiel wykonano w technologiach; trawienia, frezowania, szlifowania i polerowania.

Nie jest to pierwsza przygoda firmy Ball Watch z uczczeniem wojskowej formacji. Wcześniej swoich okolicznościowych, ekskluzywnych czasomierzy doczekały się między innymi: US Airforce, US Navy, Navy Seals, Meksykańskie Siły Powietrzne.

100 sztuk to naprawdę niewiele. Z tego powodu zegarek kupić można tylko w starannie wyselekcjonowanych salonach z zegarkami w Polsce. W Województwie Pomorskim jedynym miejscem, w którym można nabyć marynarskiego Balla, jest gdyński salon Timeless, mieszczący się przy ulicy Świętojańskiej. Nabywca, oprócz limitowanego zegarka, otrzyma także jednostkowo wybitą odznakę Marynarki Wojennej.

(Red.) Fot. Timeless, SES Komandor www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: