Elbląskie meble wkraczają do Domu Uphagena

Muzeum Gdańska, Małgorzata Buchholz-Todorska, meble elbląskie, Edward Parzych, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl
Najbliższy czwartek w Muzeum Gdańska stać będzie pod znakiem elbląskich mebli. Miłośnicy tej formy rzemiosła będą mogli także otrzymać jeden z kilkudziesięciu egzemplarzy publikacji „Meble elbląskie z kolekcji Edwarda Parzycha”.
 
"Meble elbląskie z kolekcji Edwarda Parzycha" to wydany w 2018 r. nakładem Wydawnictwa Bernardinum katalog, zawierający ilustracje oraz opisy około 50 mebli. Autorką publikacji jest historyczka sztuki i muzealnik Małgorzata Buchholz-Todoroska. Promocji książki będzie towarzyszyło omówienie specyfiki meblarstwa elbląskiego w okresie XVIII- poł. XIX w. W spotkaniu weźmie udział Stanisław Mieleszkiewicz – kustosz z Muzeum Narodowego w Warszawie i jeden z wybitniejszych znawców meblarstwa europejskiego. Wydanie katalogu sfinansował w całości Edward Parzych, kolekcjoner dawnej kultury materialnej związanej z Elblągiem i okolicami oraz właściciel unikatowej kolekcji obejmującej mebli wyprodukowanych przez warsztaty elbląskie i żuławskie w XVIII i w 1 poł. XIX wieku.
 
– Meble produkowane w Elblągu cechowały się wyjątkowymi i niespotykanymi w innych częściach Europy motywami roślinnymi. O ich dawnej popularności świadczy chociażby fakt, że po kilka egzemplarzy znajduje się w zbiorach wielu polskich muzeów. Niewiele osób wie, że znajdują się one także w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, a dokładniej w gabinecie Prezydenta RP – mówi Małgorzata Buchholz-Todoroska, autorka publikacji o meblach elbląskich.
 
Spotkanie w ramach cyklu Czwartki w Muzeum Gdańska, które odbędzie się w Domu Uphagena, będzie jedną z niewielu okazji, aby otrzymać nieodpłatnie jeden z kilkudziesięciu egzemplarzy promocyjnych tej publikacji. Po spotkaniu można ją zamówić w księgarniach internetowych w cenie ok. 40 zł.
 
– Przygotowując książkę, chcieliśmy nie tylko, aby znalazła ona uznanie wśród specjalistów, ale by sprawiła radość wszystkim miłośnikom historii. „Meble elbląskie” to bogato ilustrowana pozycja, pokazująca dawne meble elbląskie w każdym, najmniejszym nawet detalu – dodaje Małgorzata Buchholz-Todorska.
 
Wydanie publikacji to efekt pracy zespołu specjalistów. Specyfikę elbląskiej i żuławskiej ebenistyki omówiła we wstępie Czesława Betlejewska, wieloletnia kurator Działu Mebli w Muzeum Narodowym w Gdańsku i autorka książek poświęconych snycerce i meblarstwu elbląskiemu oraz gdańskiemu.
 
Nazwa: Meble elbląskie z kolekcji Edwarda Parzycha
 
Cykl: Czwartki w Muzeum Gdańska
 
Kiedy?: 17 stycznia 2019 r. (czwartek), godz. 17:00-18:00
 
Gdzie?: Dom Uphagena - Muzeum Gdańska, ul. Długa 12
 
Wstęp: bezpłatny
 
(Red.) fot. Muzeum Gdańska, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: