Plaża odkryła prawdawny las

Grzegorz Kurka, Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. polnocna.tv, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl. strefahistori

Kolejne ciekawe znalezisko namierzyli i opisali pracownicy Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Rozpoznawany przez nich obiekt może mieć nawet kilka tysięcy lat.

Podczas ostatnich jesienno-zimowych sztormów na plaży na wysokości Łukęcina w wyniku podmywania linii brzegowej, około 5-6 metrów poniżej warstwy piasku akumulowanego przez setki lat ukazała się kilkudziesięciocentymetrowa warstwa organiczna, złożona z mocno zbitego torfu i fragmentów konarów drzew. Warstwa ta rozciąga się wzdłuż linii brzegowej na długości kilkudziesięciu metrów. Bez wątpienia niegdyś w tym miejscu znajdował się las, który prawdopodobnie rósł na podmokłym terenie. W tym środowisku przed wiele lat akumulował się materiał roślinny, tworząc warstwę torfu. Ciekawostką jest fakt, że niedaleko od tego miejsca 2 lata temu natrafiono na róg tura - wymarłego gatunku ssaka z rodziny wołowatych (obecnie można róg obejrzeć w kamieńskim muzeum), jak również narzędzie wykonane z rogu w formie toporka datowane na okres mezolitu lub wczesnego neolitu (VI - IV tys lat p.n.e) - obecnie w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Może to zwykły zbieg okoliczności, a może te wcześniejsze odkrycia są w jakiś sposób powiązane z lasem, który bez wątpienia porastał kiedyś tę okolicę. Świadectwa bytności ludzi na naszym terenie są już znane od mezolitu i występowania w lasach gatunku tura przynajmniej od neolitu. Po wymarciu lasu, być może w wyniku niewielkich zmian klimatycznych organiczne szczątki przykryte zostały grubą warstwą piasku tworzącą obecnie wydmy. O odkryciu tej niezwykłej warstwy geologicznej poinformował Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej pan Adam Panońko – mieszkaniec Dziwnowa.

(red.) fot. Grzegorz Kurka Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: