Liryka na cześć czworonoga - wykład o twórczości Bonifacio w PAN Bibliotece Gdańskiej

Cykl otwartych odczytów szkoleniowych w PAN Bibliotece Gdańskiej w roku 2019 rozpocznie wykład dr Marii Michalskiej z Pracowni Starych Druków w Dziale Zbiorów Specjalnych. Prelegentka opowie o zachowanym w rękopisie i przechowywanym od 1596 roku w muzealnych zbiorach dziele poetyckim włoskiego humanisty poświęconym pamięci czworonożnego przyjaciela.

Gdy w 1557 r. Jan Bernard Bonifacio markiz Orii (1517-1597) udawał się na dobrowolne wygnanie, w tułaczce po Europie towarzyszyły mu trzy służące oraz pies - Viola. Śmierć zwierzęcia 24 października 1563 r. w Brnie stała się dla religijnego dysydenta impulsem do stworzenia cyklu utworów żałobnych, które miały mu pomóc uporać się z bólem po stracie. Jednocześnie markiz wpisał się w sięgającą literatury hellenistycznej, później przyjętą przez przedstawicieli literatury starożytnego Rzymu tradycję poetycką - opracowywanie wierszowanych utworów sławiących zmarłe zwierzę. Cykl żałobny, inspirowany śmiercią Violi, obejmuje 45 wierszy o długości od kilku do kilkudziesięciu wersów. We wszystkich przewija się motyw żalu po śmierci psa, bólu spowodowanego stratą wiernego i miłego towarzysza. To niezbadane dotąd źródło wiedzy na temat życia prywatnego i osobowości neapolitańskiego humanisty, wydawcy i mecenasa, którego księgozbiór dał  początek pierwszej bibliotece miejskiej w Gdańsku.

Spotkanie we wtorek 29 stycznia 2019 r. o godz. 13.00 do budynku Biblioteki przy ul. Wałowej 24 (mała sala - parter). Wstęp wolny.

info/foto: mat.prasowy

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: