Dokumentacja techniczna ORP "Wicher" i "Burza" po liftingu

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz firma Thales podpisały 30 marca 2017 r. porozumienie, w ramach którego firma miała przekazać środki na rekonstrukcję jednego z albumów dokumentacji zdawczej kontrtorpedowców ORP „Wicher” i ORP „Burza”. O tym wydarzeniu informowaliśmy na łamach Strefy Historii jako pierwsi. Już wkrótce, bo 29 stycznia o godzinie 12:00 w sali audiowizualnej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odnowiona księga zostanie oficjalnie zaprezentowana szerokiej publiczności. 

Albumy te stanowiły i nadal stanowią cenną pamiątkę. Były bowiem integralną częścią protokołu odbioru obydwu okrętów z francuskiej stoczni. Zawierają po około 100 arkuszy rysunków technicznych poszczególnych mechanizmów, instalacji maszynowni i uzbrojenia oraz kadłuba i jego elementów konstrukcyjnych. Łącznie jest ich 12. Pierwszy z nich WICHER et BURZA CONTRE-TORPILLEURS DE 1540 TONNEAUX. ATLAS DES DESSINS DE ARTILERIE ET TORPILLES, CHANTIERS NAVALS FRANCAIS, 1931 właśnie wrócił z z pracowni konserwatorskiej w Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie. 

info/foto: MMW w Gdyni

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: