W kazamatach Twierdzy Wisłoujście pisano patriotyczne pieśni

Twierdza Wisłoujście, Muzeum Gdańska, wiadomości,  I.Danielewski, Polski Klub Morski, www.strefahistorii, www.polnocna.tv, strefahistorii
Z okazji kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego Twierdza Wisłoujście – Oddział Muzeum Gdańska przypomniał polską pieśń patriotyczną, która powstała właśnie w gdańskiej twierdzy.
 
22 stycznia 1863 roku wybuchło Powstanie Styczniowe. Mimo, że zasięgiem objęło ziemie ziemie zaboru rosyjskiego, rząd pruski wzmocnił działania kontrolne celem uniemożliwienia wywozu broni, amunicji i innych artykułów wojennych do Królestwa Polskiego. Rozpoczęły się rewizje i aresztowania osób zaangażowanych w działalność powstańczą. Osobom jedynie deklarującym swoje poparcie, nakazano opuszczenie terenów Pomorza Gdańskiego. Na pozostałych, zaangażowanych w działania: kolportowania druków, bezpośredniego uczestnictwa w działaniach, nawoływania do powstania lub oferujących schronienie dla Polaków zbiegłych z zaboru rosyjskiego, wydawano wyroki więzienia liczące od kilku miesięcy do kilku lat. Jednym z miejsc internowania przez okres czterech lat była Twierdza Wisłoujście. Do dziś możemy napotkać świadectwa tego okresu. Część z więźniów utrwaliła swoje wspomnienia pobytu w Twierdzy, np. pieśnią, która do dziś wpisana jest w kanon pieśni patriotycznych okresu zaborów.  Mowa o "Wisło moja, Wisło stara..." sygnowana przez I.Danielewskiego w Weichselmünde 1863 roku. Ponieważ mało kto pamięta pieśń przypomnianą przez muzealników, na  www.polnocna.tv i www.strefahistorii.pl publikujemy jej treść:
Wisło moja, Wisło stara,
Co tak smutno płyniesz?
Skąd tej wody nazbierałaś?
Mów nim w morzu zginiesz.
Nazbierałam wody sinej
Na karpackich górach
I na Rusi, na kochanej
Tam w Krakusa murach.
Krakowianka łzą oblane
Rzuciła mi wianki,
Potem strumień łez męczeńskich
Wlały Warszawianki.
I tak płynę dniem i nocą,
Wkoło mnie tak smutnie:
Dawniej śpiewy brzmiały ciągle,
Dzisiaj tak okrutnie.
Spojrzeć w oczy zapłakane,
Na ręku kajdany,
Wszędzie skargi, jęki ciężkie,
A na sercu rany.
(red.) fb Twierdza Wisłoujście Muzeum Gdańska, bg fot.Muzeum Gdańska 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: