Zmarła Jadwiga Marko Książek sławna polska siatkarka

Jadwiga Marko Książek, www.strefahistorii.pl
Przełom stycznia i lutego przyniósł kolejną smutną wiadomość. 30 stycznia marła w Gdańsku Jadwiga Marko-Książek sławna polska siatkarka, dwukrotna brązowa medalistka olimpijska, brązowa medalistka mistrzostw świata, wicemistrzyni Europy.
 
Urodzona 6 kwietnia 1939 w Zelwie w Powiecie Sejnieńskim, ukończyła I LO w Pruszczu Gdańskim, oraz AWF w Warszawie. Jadwiga Marko Książek była zawodniczką Gedanii Gdańsk oraz AZS-AWF Warszawa. W barwach warszawskiego AZS AWF trzykrotnie zdobywała tytuł mistrzyni Polski (1964, 1965 i 1966) oraz osiągnęła finał Pucharu Europy 1962/1963. Na swoje konto zapisałą 144 występy w reprezentacji Polski.  Brała udział w mistrzostwach świata 1960, na których oprócz czwartegfo miejsca zdobyła tytuł miss mistrzostw, oraz w 1962, w których zdobyła brązowy medal. Wraz z drużyną wywalczyła także srebro w mistrzostwach Europy 1963. Uczestniczyła w igrzyskach olimpijskich 1964 oraz 1968, dwukrotnie zajmując trzecie miejsce. Podczas IO 1964 i meczu Polska – USA Marko zaliczyła w drugim secie dziesięć kolejnych asów serwisowych.
Od 1969 pracowała jako nauczycielka akademicka i trenerka w Zakładzie Gier Zespołowych Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.
(Red.) fot: Reprezentacja polskich siatkarek na Igrzyskach Olimpisjkich w Meksyku, www.sztonder.blogspot.com

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: