Czarni huzarzy i inni. Sobota z czaszką

Dla miłośników historii, militariów, a także kolekcjonerów to będzie sobota pod znakiem czaszki. I to nie byle jakiej, bo huzarskiej! Organizatorzy wystawy, „Czarni huzarzy i inni. Rezerwistyka gdańska z przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów Andrzeja Walasa” zapraszają na wernisaż w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. W tym samym dniu w muzeum odbędzie się również wykład. Oczywiście o czaszkach!
 
Olbrzymie zainteresowanie "Huzarami śmierci" po wydaniu książki Wojciecha Gruszczyńskiego "Leibhusaren. Historia Czarnych Huzarów" sprawiło, że postanowiliśmy pokazać kolejny fragment historii Gdańska związanej z wojskowością. Do końca I wojny światowej Gdańsk był miastem garnizonowym, w którym stacjonowało wiele jednostek, w tym dwa regimenty słynnych „Czarnych huzarów”. Dlatego też zdecydowaliśmy się przygotować czasową wystawę poświęconą tzw. „rezerwistyce”, czyli różnym formom upamiętniania służby przez żołnierzy. Zarówno jej początek, wydarzenia z okresu w mundurze, jak i koniec żołnierskiego obowiązku wiązał się z wytwarzaniem różnego rodzaju pamiątek. Pamiątkowe kufle, porcelana, przedmioty codziennego użytku, a także grafiki i obrazy to duża część ówczesnej, wojskowej obyczajowości Gdańska z przełomu wieków.
 
Część swojej kolekcji szerszej publiczności udostępnił Andrzej Walas, znany oliwski kolekcjoner, niegdyś m.in. rugbista i szermierz. Ostatnio prezentował część swoich oliwskich zbiorów malarstwa w „Ratuszu kultury” w Gdańsku Oliwie. Na wystawie zobaczmy m.in. charakterystyczne kufle, porcelanę czy pamiątkowe huzarskie fajki. Pokaz eksponatów wzbogaci multimedialna prezentacja pocztówek ze zbiorów Andrzeja Walasa i Krzysztofa Gryndera.
Po wernisażu wystawy zapraszamy na wykład Wojciecha Gruszczyńskiego. Autor "Leibhuzarów" ponownie zabierze nas w historyczną podróż, tym razem nie tylko w klimatach "huzarskich". Pełen ciekawostek i mało znanych faktów wykład poprowadzi nas przez dzieje budzącego grozę wojennego symbolu. "Historia trupiej główki" to tytuł wykładu, którego treści wszyscy się już domyślamy. W czasie prezentacji także nie zabraknie ciekawych materiałów zdjęciowych.
 
Rozkład jazdy:
Sobota, 23 marca, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, ul. Mariacka 25/26
godz. 15.00: wernisaż wystawy „Czarni Huzarzy i inni. Rezerwistyka gdańska z przełomu XIX i
XX wieku z kolekcji Andrzeja Walasa”. Wystawę zaplanowano do piątku, 26 kwietnia.
godzina 16.00: wykład: Andrzej Gruszczyński, „Historia trupiej główki”
Organizatorzy:
Fundacja dla Gdańska i Pomorza, portal Gdańsk Strefa Prestiżu, Gdański Kantor Wydawniczy,
Wydawnictwo Region oraz Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
 
Wstęp wolny. Wystawa nie będzie biletowana. Muzeum zaprasza wszystkich zainteresowanych, a przy okazji zachęca również do zwiedzania wystaw stałych oraz wieży widokowej (cennik: https://archeologia.pl/dom-przyrodnikow/ceny-biletow). Godziny otwarcia Muzeum można
sprawdzić na stronie: https://archeologia.pl/dom-przyrodnikow/godziny-otwarcia
 
Fotografie:
Lusitania Reg - Oficer hiszpańskiego Regimentu Kawalerii Lusitania w latach trzydziestych XX w.
Ze zbiorów Wojciecha Gruszczyńskiego
Kufel czaszka - Pamiątkowy kufel huzara w kształcie czaszki. Napis na deklu informuje, że należał do starszego szeregowego nazwiskiem König, służącego w II eskadrze 2. Pułku Przybocznych Huzarów Jej Królewskiej Wysokości Księżniczki Pruskiej Wiktorii nr 2 w Gdańsku
Wrzeszczu w latach 1910-1913
Fot. Adam Kamrowski/ MAG
 
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: