Kronika Gdańska wraca nad Motławę

Po dwóch dekadach miłośnicy historii będą mogli ponownie nabyć pierwszy tom Kroniki Gdańska, obejmujący lata 997-1945. Przy okazji wznowienia  publikacja została poszerzona o nowe fakty, a także ma nowoczesną, uzupełnioną licznymi ilustracjami, szatę graficzną.
 
Kronika to faktograficzny opis wydarzeń w układzie chronologicznym. Niektóre kroniki mają charakter literacki i zawierają cenne komentarze pisarza, bądź pisarzy o życiu codziennym, ludziach i obserwacjach środowiska naturalnego.
 
– W Gdańsku trud spisywania najważniejszych wydarzeń podjęto najpewniej w I poł. XV w., ale zachowały się tylko fragmenty not, które można uznać za zaczątek kroniki. W praktyce dzieło jest formą utrwalenia i przekazania informacji przez społeczność tworzącą miasto kolejnym pokoleniom. To właśnie Z tego względu przed obchodami 1000-lecia miasta w 1997 r., prezydent Paweł Adamowicz zlecił opracowanie wydania kroniki miejskiej. Dziś, dzięki współpracy z Gdańską Infrastrukturą Wodociągowo-Kanalizacyjną, oddajemy gdańszczankom i gdańszczanom publikację na miarę XXI wieku i publikację zgodną z aktualnym stanem wiedzy o naszym mieście. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie, nawet akcenty humorystyczne – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
 
Autorami pierwszego wydania Kroniki Gdańska są dwaj emerytowani pracownicy muzeum: dr Mirosław Gliński i dr Jerzy Kukliński. Przygotowana 20 lat temu publikacja szybko zniknęła z księgarń, stając się towar niemal deficytowym. Obejmująca 948 lat nowa wersja Kroniki jest bogato ilustrowana, posiada ponad 350 zdjęć, grafik, reprodukcji map oraz dokumentów, a także indeks rzeczowo-osobowy. Ten ostatni został ujęty dopiero w drugim tomie Kroniki Gdańska (lata 1945-2000), wydanym w 2006 r.
Spotkanie promujące Kronikę Gdańska, które odbędzie się w czwartek, 28 marca 2019 r., od godz. 17:00, poprowadzą prof. Cezary Obracht-Prondzyński i dr hab. Sławomir Kościelak. W ramach cyklu Czwartki w Muzeum Gdańska, w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta, naukowcy przedstawią zawartość i omówią znaczenie Kroniki i innych podobnych, wcześniejszych materiałów do historii Gdańska i szerzej Pomorza.  Publikację będzie można nabyć po zakończeniu spotkania w promocyjnej cenie 65 zł. Od następnego dnia, aż do wyczerpania puli 500 egzemplarzy, będzie obowiązywać cena 77 zł. Sprzedaż będzie prowadzona w kasach oddziałów Muzeum Gdańska.
(Red.) fot. Muzeum Gdańska

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: