Kuźnia Wodna i Automobilklub wiosna zabytków techniki

Waldemar Ossowski, Remi Pacer, Kuźnia Wodna, Automobilklub Morski, Gdynia, www.strefahistorii.pl, www.polnocna.tv

Automobilklub Morski – Klub Obywatelski w Gdyni– najstarszy automobilklub działający w Województwie Pomorskim, zaprasza w dniu 6 kwietnia do wspólnych wiosennych porządków przy zabytkowym modrzewiowym dworze, będącym historyczną kolebką pomorskiego sportu automobilowego. Sporo dzieje się także w oliwskiej Kuźni Wodnej.

Sprzątanie konserwacja budynku klubowego, który powstał w 1930 rokuj jako siedziba gdyńskiego Klubu Obywatelskiego a w 1936 roku został przekazany automobilistom odbędzie się szóstego kwietnia (06.04.2019). Z niemałym trudem klub najpierw przez kilka ostatnich lat scalał działki i wyjaśniał sytuację prawną budynku a od dwóch lat, go remontuje, co jest dla klubu poważnym wysiłkiem finansowym i organizacyjnym, przy wsparciu miasta Gdyni. Przy okazji prac porządkowych, sekcja pojazdów zabytkowych AKM przedstawiła wstępny plan imprez na rok 2019. Istotne nowości programowe to Noc Muzeów, która w tym roku odbędzie się na terenie zabytkowej siedziby klubu, przy ulicy Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 28 w Gdyni. Kolejna ciekawostka, to czasowe wystawy klubowe, podczas której zabytkowe wnętrza AKM zamienią się w muzeum techniki. Bardzo ważny dla klubu jest także festyn, który odbędzie się 9 czerwca, klasyczne blokowanie MC Donaldów i sierpniowy Summer Moto Meetting w Grudziądzu.Niezwykle ważne wydarzenie miało miejsce także w oliwskiej Kuźni Wodnej z 1597 roku. Obiekt, który przez lata skupiał miłośników techniki i motoryzacji jest obecnie remontowany przez Muzeum Gdańska. - Kilka dni temu w Kuźni testowo uruchomiliśmy lewobrzeżne koło wodne, nie działające od kilkudziesięciu lat. To pierwszy spektakularny efekt remontu, nie kryje zadowolenia dyrektor Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Brawa dla Remiego Pacera za regulację wału i wycentrowanie koła. Przed nami praca przy ustawieniu młota i naprawie prawobrzeżnego koła wodnego. O wynikach prac muzeum, oczywiście wraz z www.strefahistorii.pl,  będzie na bieżąco informować mieszkańców Gdańska i sympatyków Kuźni Wodnej.

(red.) Bartosz Gondek fot. www.gdynia.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: