Płonie katedra Notre Dame w Paryżu

Notre Dame, Paryż, pożar, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Płonie Katedra Notre Dame! To najstarsza i najpiękniejsza katedra gotycka w Europie.

Przyczyny pożaru nie są znane - być może - jak podaje Polska Agencja Prasowa - mogą mieć związek z pracami renowacyjnymi, które w świątyni były prowadzone. Trwa akcja gaśnicza. Jednak już teraz widać, że straty w samym poszyciu dachowym są ogromne. Zawaliła się też iglica. Ogień rozprzestrzenił się dokładnie pod wyremontowaną właśnie częścią świątyni.

Aktualizacja godz 23:42
Emmanuel Macron dziękuje strażakom za ofiarna pracę na miejcu pożaru, za ratowanie symbolu Francji. Prezydent wyraził wsparcie dla wszystkich Katolików we Francji i świecie. Zapowiedział również, że katedra zostanie odbudowana. Zostanie utworzone specjalne konto, by chcący wesprzeć dzieło odbudowy, mogli wpłacic datki. 

Aktualizacja godz. 23:17
Francuska prokuratura podała informacje o otwarciu dochodzenia ws. nieumyslnego podpalenia. 

Aktualizacja godz. 23:05
Jak podaje straż pożarna, udało się uratować i zachować w całości strukturę katedry oraz obie wieże tak charakterystyczne dla bryły katedry. I to jest najlepsza wiadomość ostatniej godziny. niestety jeden ze strażaków został ranny w czasie akcji gaśniczej. Trafił do szpitala. 

Aktualizacja godz. 22:51
Strażacy nadal walczą z pożarem katedry notre Dame. Trwa także walka o uratowanie dzieł sztuki z części budynku nie objętego jeszcze po zarem. Paryżanie zbierają sie na ulicach miasta, zapłakani obserwuja łunę rozświetlającą nocne niebo. Śpiewają religijne pieśni i modlą się. Arcybiskup Paryża wezwał proboszczów by dzwony w kościołach dzwoniły wzywając na modlitwę.
Historycy sztuki obserwujący pożar podnoszą kwestię ewentualnej odbudowy i wskazują problem z odpowiednią ilością rzemieśliników wyspecjalizowanych w rekonstrukcjach gotyckich budowli. Nie ulega kwestii, że dzisiejszej nocy ginie perła i arcydzieło gotyckiej architektury.

Aktualizacja godz.22:07
Jak informują księża pracujący w katedrze na codzień ocalono najważniejsze dzieła sztuki, skarbiec oraz relikwie i koronę cierpniową. Francuskie MSW podaje, że nie wiadomo czy uda się uratować budynek. Jeśli ogień dotrze do części północnej budynku, może dojść do zawalenia.

Aktualizacja godz. 21:55
Francuska Agencja Bezpieczeństwa Cywilnego informuje, że działający na miejscu strażacy wykorzystali już wszystkie techniczne możliwości - z wyjątkiem zrzutu wody z powietrza. Specjaliści twierdzą, że ta metoda może spowodować zawalenie się katedry.
Do pożaru "serca Paryża" odniósł się Donald trump, Donald Tusk, prezydent Andrzej Duda. Wyrazy wsparcia płyną do paryża z całego świata z Watykenem na czele. Wszyscy mamy nadzieję, że katedra przetrwa. 

Aktualizacja godz. 21:44
jak podaje przedstawiciel francuskiej straży pożarnej ISTNIEJE POWAŻNE ZAGROŻENIE, że katedra się zawali. Strażacy walczą o każdy centymetr. Jednak największym problemem są rozmiary świątyni. Jej długość, szerokość i wysokość. Kluczowe będzie kolejnych 90 minut. To one zaważą nad tym czy uda się opanować żywioł. 

Aktualizacja godz. 21:28
Na miejsce pożaru przybył prezydent Francji Emmanuel Macron. Nie ma żadnych doniesień o ofiarach. Płomienie cały czas się rozprzestrzeniają. Dotarły do jednej z wież. To w niej znajduje się Emmanuel - największy dzwon. Jedyny, który ocalał z Wielkiej Rewolucji - nie został przetopiony. Jeśli płonienie strawią lub osłabia konstrukcję dzwonnicy - 13 tonowy dzwon spadnie. 

Aktualizacja godz. 20:49 
Płonie całe drewniane wnętrze katedry. Jak twierdzi jej rzecznik - nie da się go uratować. Zastępca mera Paryża twierdzi, że teraz trwa walka o uratowanie bezcennych zabytków zgromadzonych w środku. Z żywiołem walczy 400 strażaków. Na miejsce jedzie prezydent Francji Emmanuel Macron. Do Paryża płyną słowa wsparcia z całego świata.

Aktualizacja godz. 19:45
Ogień pojawił się w okolicach godziny 19:00. Ewakuowano wszystkich z katedry. Zakmięte są ulice w tej części miasta, by nie utrudnać akcji gaśniczej. Ogień objął większą część dachu nad wyremontowaną częścią świątyni. Zawaliła się jedna z wieżyczek. Patrzymy i płaczemy... 

(Red.) fot: PAP

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: