Sopocki Dom Aukcyjny: Maj pod znakiem gwiazd

Sopocki Dom Aukcyjny nie osiada na laurach po ostatnich aukcjach zakończonych niemal rekordowymi wynikami. 11 maja w sopockiej siedzibie przy ulicy Bohaterów Monte Cassino 43 odbędą się dwie aukcje. O 17:00 rozpocznie się Aukcja Dzieł Sztuki, a o 19:00 Aukcja Sztuki XXI. Obie aukcje zapowiadają się wyjątkowo ciekawie – ale skupmy się na tej pierwszej, bowiem tam szykuje się plejada gwiazd.

Klimatyczna Boznańska

Znanych jest kilka ujęć motywów miejskich, które Olga Boznańska podjęła w Paryżu, gdzie osiadła na stałe w 1898 roku i mieszkała do śmierci, czasem przerywając ten czas na krótkie wyjazdy do Włoch (Piza), Krakowa, Warszawy. Wszystkie te prace łącznie z obrazem wystawionym na aukcji – charakteryzuje podobny temat – najczęściej uchwycony z okna pracowni motyw miejski – sposób malowania z użyciem szerokiego pędzla, o energicznie prowadzonym dukcie, miejscami przybierającym formę zamaszystą, czasami zaś odznaczającym się krótkimi, powtarzanymi odcinkami, przypominającymi uderzenia pędzla. Artystka posługiwała się w nich podobną paletą, stosowała kolorystykę chłodną, szarosrebrzystą, ożywianą drobnymi plamami zieleni i czerwieni, które to zestawienie barw stanowiło cechę indywidualną malarstwa Boznańskiej; pojawiło się już w okresie monachijskim (1886 – 1898) i trwało w latach późniejszych. Powstanie obrazu, prezentowanego w katalogu, przypada na okres twórczości artystki, w którym inspirowała się malarstwem Eduarda Maneta. Cena wywoławcza dzieła to 165 tysięcy złotych.

Czy Wierusz - Kowalski powtórzy sukces?

W swojej twórczości Alfred Wierusz-Kowalski wielokrotnie sięgał po motywy związane z życiem codziennym polskiej wsi. Te liczne przedstawienia o charakterze scen rodzajowych ukazywały „wyjazdy na polowania i wszelkiego rodzaju przejazdy, wyjazdy i przejazdy konno, wozami, powozami, saniami, furmankami. Czasem były to spokojne, nastrojowe kompozycje, innym razem tętniące życiem i radością zabawy. Prezentowany na aukcji obraz ukazuje dwa wozy zaprzęgnięte w konie, przejeżdżające przez drogę pełną błota i kałuż. Całość obrazu przesiąknięta jest nastrojem melancholii, zadumy, ciszy. Artysta zbudował kompozycję malując szerokim, miękkim duktem pędzla. Całość utrzymana jest w ciemno-brunatnej, szarawej palecie barw. Nostalgiczna atmosfera narracji została zaakcentowana przez nakreślenie przez malarza rozporoszonego światła, przebijającego się za grubej szarej warstwy chmur. Cena wywoławcza to 220 tysięcy złotych.

Portrety kwiatów Ślewińskiego

Ze szczególną „czułością” i wynikającą może z tego emocjonalnego stosunku wirtuozerią malował Ślewiński kwiaty. Kwiaty polne w zwykłych glinianych garnkach i dzbankach, rzadziej kwiaty ogrodowe w smukłych szklanych flakonach lub wazonach z Delft, kwiaty w doniczkach, na stołach, krzesłach, taboretach – to długa suita kwiatowa, która przewija się przez całą, blisko trzydziestoletnią działalność Ślewińskiego. Nigdy nie traktuje kwiatów jako dekoracji wnętrza mieszkalnego. Przeciwnie – oddziela je draperią lub ścianą od otoczenia nadając im cechy indywidulanego „bytowania”. Kwiaty Ślewińskiego, botanicznie jednoznaczne, są zaprzeczeniem naturalistycznego odtwarzania listków, płatków, pręcików. Są one traktowane syntetycznie, są to bowiem „portrety” kwiatów, a nie ich barwna fotografia. Cena wywoławcza to 270 tysięcy złotych.

Klasyki aukcyjne w dobrych cenach

Nie zabraknie oferty dla wielbicieli twórczości Jacka Malczewskiego i Wojciecha Kossaka. Na aukcję zgłoszono aż 5 prac tego ostatniego. Wszystkie niemal są związane oczywiście z końmi. Rozpiętość cenowa rzeczonych obrazów sięga od 11 do 34 tysięcy złotych. Nieco więcej zapłacimy za dwie wystawione prace Jacka Malczewskiego. Ciekawe są także prace Mariana Mokw, malarza związanego z Pomorzem. Jedna z nich przedstawia gdańską ulicę.

Przypomnijmy, aukcje już w sobotę, 11 maja o 17:00 i 19:00 w sopockiej galerii Sopockiego Domu Aukcyjnego przy ulicy Bohaterów Monte Cassino 43. 

oprac. Karolina Łucja Białke

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: