O impresjonizmie w Muzeum Gdańska

W najbliższy czwartek, 13 czerwca 2019 r., o godz. 17:00 w Ratuszu Głównego Miasta odbędzie się bezpłatny wykład poświęcony historii niemieckiego impresjonizmu towarzyszący wystawie czasowej „Ernst Kolbe. Impresjonista Pomorza”. O historii malarstwa opowie Małgorzata Paszylka-Glaza z Muzeum Narodowego w Gdańsku. 

– Francuski krytyk sztuki Louis Leroy, aby wyśmiać nowy styl w malarstwie francuskim, który narodził się w latach 60. XIX wieku – czyli impresjonizm – nazwał je „odbiciem” i „wrażeniem”. Pierwsza wystawa impresjonistów odbyła się w 1874 roku w Paryżu, przy słynnym Bulwarze Kapucynów 35. Mimo rzesz zwiedzających niewielką galerię, gdzie prezentowano dzieła malarzy i sprzedaży 10 ze 165 wystawionych dzieł, widzowie – przyzwyczajeni do klasycznych obrazów - byli przeważnie oburzeni i żądali zwrotu pieniędzy – mówi Izabela Jastrzembska-Olkowska z Muzeum Gdańska, kuratorka wystawy o pomorskim malarzu Ernście Kolbe.

Impresjonizm to pierwszy nie tylko nowoczesny, ale przede wszystkim awangardowy kierunek. Po raz pierwszy punkt ciężkości został całkowicie przeniesiony z tematu na technikę malowania. To ona była tu najważniejsza. To puentylizm, czyli malowanie lekkimi pociągnięciami pędzla. Obrazy impresjonistów to światło i kolor, to rozmigotanie, rozwibrowanie, ulotność chwili i zmieniający się obraz pod wpływem światła.

- Impresjonizm powinien być kojarzony wyłącznie z Francją. Inni artyści, którzy byli zafascynowani tym kierunkiem, w swojej twórczości wykorzystywali tendencje impresjonistyczne. Podczas nadchodzącego wykładu w ramach cyklu Czwartki w Muzeum Gdańska poszukamy wspólnie rozwibrowanego światła i nastroju w niemieckim malarstwie XIX i XX w. takich mistrzów jak Max Liebermann, Max Slevogt, Lovis Corinth, czy Paul Baum – mówi Małgorzata Paszylka-Glaza z Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Wejście będzie możliwe przez dziedziniec wewnętrzny Ratusza Głównego Miasta od strony ul. Długiej.

info/foto: Muzeum Gdańska

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: