Wejherowo: Zdrajcy, Szwedzi, rekonstrukcja, zabawa

Rekonstrukcja Historyczna w Wejherowie organizowana jest od 2014 roku. Wydarzenie obejmuje epizody historyczne z czasów potopu szwedzkiego, rozgrywające się w naszym mieście i okolicach. Rekonstrukcja odbywa się na terenie miasta, zaś najważniejsze bitwy (kampania pod Białą Anno Domini 1635 oraz bitwa wieczorna – obrona miasta przed Szwedami) rozegrają się na Placu Jakuba Wejhera oraz w Parku Miejskim.
 
Grupa rekonstrukcyjna „Pułk Czarnieckiego”, która jest współorganizatorem wydarzenia jest w stanie wiernie odtworzyć historię sprzed blisko 400 lat. Członkowie stowarzyszenia skupiają się głównie na rekonstrukcji obejmującej wiek XVI i XVII. Swoją działalność prowadzą od 2010 roku. Organizują treningi, spotkania, ćwiczenia szermierki, kultywują mowę staropolską, wykonują rękodzieła oraz nieustannie zagłębiają się w dzieje Rzeczpospolitej. Największy nacisk skierowany jest na odtwarzanie piechoty Kozackiej. Stowarzyszenie organizuje pokazy szermierki dawnej, ubiorów historycznych, pokazy z elementami kaskaderskimi oraz fireshow. Tegoroczna edycja Rekonstrukcji Historycznej odbędzie się pod hasłem „Jak to z Jakubem Wejherem było”. Mieszkańcom Wejherowa doskonale znana jest legenda o ślubach Jakuba Wejhera pod Białą i cudownym uratowaniu założyciela naszego miasta. Cała ta sytuacja, to nie tylko wielokrotnie powtarzana legenda. I nie ma w niej tylko
przysłowiowego ziarnka prawdy. Jest cały wór prawdy w tej opowieści. Rekonstruktorzy zaprezentują to, co się wtedy wydarzyło.
Niemal czterysta lat temu pewien kronikarz zaczął w swoich annałach wpis opatrzony rokiem 1634:
 
"Podczas powrotu do ojczyzny pod Białą, miastem jakimś moskiewskim jeszcze niezdobytym, zatrzymał się i wziął udział w jego oblężeniu. Nagle został zasypany, bo nieprzyjaciel zastosował miny. Widząc, że jest w ostatecznym niebezpieczeństwie życia i cały ratunek upatrując tylko w Bogu, przez zasługi św. Franciszka, umiłowanego opiekuna swego, wezwał pomocy bożej ślubując, że jeżeli wyjdzie cało z tego krytycznego położenia na wieczną pamiątkę tego dobrodziejstwa wybuduje w swoich dobrach kościół na cześć Trójcy św. i św. Franciszka i wszelkimi siłami będzie szerzył chwałę bożą. Uczyniwszy ten ślub ocalał."
 
W dniach 21-23 czerwca Rekonstruktorzy zaprezentują walkę ze zdrajcami oraz ze szwedzkim najeźdźcą. Zostaną ukazane wydarzenia, które miały miejsce przy twierdzy pod Białą i w których udział brał wielki dostojnik, hrabia świętego cesarstwa rzymskiego, wojewoda malborski, starosta dzierzgoński, człuchowski, bytowski, dziedziczny pan Wildschutzu, Rzucewa, senator Królestwa Polski i Ziem Pruskich, pułkownik naczelny i generalny, urodzony w 1609 roku syn Jana Wejhera i Anny Szczawińskiej, sam Jakub Wejher. W czasie trwania przedsięwzięcia przewidziane są także inne atrakcje, zarówno dla widzów, jak i dla rekonstruktorów, m.in.: turniej szabli bojowej oraz turniej łuczniczy, kramy
z pamiątkami i wyborami historycznymi, kramy rzemieślników (garncarz, płatnerz, szewc) i lokalnych twórców.
 
Zapraszamy mieszkańców Wejherowa i okolic do wspólnej podróży w czasie. Będziemy mogli na własne oczy przekonać się jak wyglądało życie mieszkańców Wejherowa przed czterema wiekami.
 
PROGRAM IMPREZY
Piątek
od 12:00 Przyjazd grup i rozbijanie obozowiska.
16:00 - 23:00 Noc Kupały, czyli obrzędy nawiązujące do najkrótszej nocy w roku.
od 16:00 Wspólne ognisko z rekonstruktorami - miejsce ogniskowe.
16:30 - 16:45 JBT - Ballada dziadowska
16:45 - 17:45 Koncert zespołu Góra Trolla
18:00 - 19:00 Koncert zespołu ROD.
19:00 - 19:15 Pokaz tańca brzucha.
19:15 - 20:15 Teatr Tańca Sarasvati.
20:30 - 21:45 Koncert zespołu Percival.
21:45 - 22:00 Pokaz ognia.
Sobota
10:00 - 11:00 Msza święta w Rycie Trydenckim(po łacinie) - Konwikt Collegium Leoninum.
11:30 - 12:00 Oficjalne rozpoczęcie wydarzenia - Przemarsz wojsk przez Plac Jakuba Wejhera oraz
manewry wojskowe
12:00 - 19:00 Kramy z pamiątkami i wyborami historycznymi.
 
także kramy rzemieślników(m.in. garncarz, płatnerz, szewc) i lokalnych twórców. Atrakcje dla dzieci -
zabawy plebejskie, kucyki - Park Miejski.
16:00 - 17:00 Kampania pod Białą Anno Domini 1635 czyli jak to z Jakubem Wejherem było. (bitwa,
oblężenie twierdzy)
16:00 Zwiedzanie Kalwarii Wejherowskiej z przewodnikiem(Rozpoczęcie trasy przy obozowisku)
17:30 - 18:30 Koncert zespołu muzyki dawnej - Góra Trolla.
20:30 - 20:45 Prezentacja grup i przygotowania do bitwy - Plac Jakuba Wejhera.
20:45 - 21:45 Bitwa wieczorna, obrona miasta przed Szwedami - Plac Jakuba Wejhera.
21:45 - 22:00 Zakończenie części oficjalnej wydarzenia.
22:00 - 22:15 Przemarsz z pochodniami - Start: Plac Jakuba Wejhera.
 
Niedziela
10:00 - 14:00 Turniej szabli bojowej oraz turniej łuczniczy - Park Miejski
info/foto: mat.prasowy
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: