Faberge: Papierośnica skandalu

Na krótką chwilę wrócimy do manufaktury Fabergé i niezwykłych bibelotów, które stamtąd pochodziły. Tym razem nie jajo. Tym razem papierośnica. Niezwykle subtelna i delikatna i podobnie jak większość znanych przedmiotów tej marki ma niezwykłą historię z królewskim romansem w tle, wielką miłością i urażoną dumą na dokładkę. 

Historia tej papierośnicy jest naprawdę niezwykła. Nie wiadomo kiedy dokładnie została zaprojektowana. Najprawdopodobniej stało się to około 1905 roku. W 1908 roku została sprzedana w sklepie Fabergé w Londynie. Nabyła ją Lady Alicja Keppel, oficjalnie jedna z wytwornych dam londyńskiego towarzystwa, a prywatnie kochanka króla Anglii Edwarda VII.

Na dziesiątą rocznicę romansu
Lady Keppel kupiła papierośnicę, by dać ją w prezencie królowi Edwardowi VII. Okazją była dziesiąta rocznica początku płomiennego romansu króla i pięknej arystokratki. Gdy się poznali w 1898 roku, ona miała 29 lat i jej urodę podziwiała cała Anglia, Edward miał wtedy 56 lat i nadal był “tylko” następcą tronu.

Edward VII

 

W 1901 roku Edward został wreszcie królem Anglii, a Alicja Keppel jedną z jego licznych oficjalnych kochanek. Wśród metres władcy zajmowała miejsce wyjątkowe. Keppel miała ogromny wpływ na Edwarda VII, który związek z nią utrzymywał aż do swojej śmierci. Jej mocna pozycja na dworze spowodowała, że była szczególnie znienawidzona przez królową angielską Aleksandrę.
Prezent został przez króla przyjęty. Reakcja królowej Aleksandry pozostaje nieznana historykom, ale późniejsze losy papierośnicy wskazują, że doskonale wiedziała od kogo Edward dostał to niezwykłe dzieło i raczej się jej to nie podobało.

Alicja Keppel

 

Odeślijcie ją do tamtej

Nie ma wątpliwości, że prezent był dowodem przyjaźni i uczuć Alicji Keppel do Edwarda VII. Król zmarł w maju 1910 roku, a wraz z jego śmiercią, zakończyła się niezwykła kariera królewskiej kochanki. W 1911 roku królowa Aleksandra ostentacyjnie zwróciła papierośnicę pani Keppel. Wkrótce też, Alicja wraz z mężem opuściła Londyn. Najpierw rodzina wyjechała w podróż na Daleki Wschód, a później osiadła we Włoszech. Alicja Keppel nigdy już do Anglii nie wróciła, ale to nie kończy historii niezwykłej papierośnicy.

Królewskie skandale i koło historii

Dwadzieścia pięć lat później, w 1936 roku, wnuk Edwarda VII, król Edward VIII abdykował, aby poślubić kobietę z gminu i do tego rozwódkę, Wallis Simpson. Jego czyn wstrząsnął całym ówczesnym światem. Oto król Anglii zrezygnował z władzy i korony dla kobiety, którą kochał. Na wieść o tym Alicja Keppel zrobiła coś niezwykłego. Zapakowała papierośnicę i posłała ją w prezencie królowej Marii, żonie kolejnego króla Anglii, Jerzego VI. Wspaniała, wyzwolona kobieta o nieposkromionym temperamencie dokonała zdumiewającej manifestacji, czyniąc jedno z dzieł wykonanych przez Fabergé symbolem zmian społecznych i wyzwolenia kobiet. W ten oto sposób niezwykłe dzieło wykonane przez Fabergé ponownie znalazło się w zbiorach królewskich w Londynie. Tym razem papierośnica już tam została. Pikanterii tej całej historii dodaje również fakt, że Alicja Keppel jest prababką Kamilii - obecnej żony księcia Karola - a jak wszyscy doskonale pamiętamy ta brytyjska para to bohaterowie najgłośniejszego skandalu w domu panującym Wielkiej Brytanii ostatnich trzydziestu lat. 

Małe, wielkie arcydzieło


Papierośnica z diamentowym wężem to arcydzieło stylu secesyjnego. W dorobku pracowni Fabergé jest to dzieło bardzo wyjątkowe, zachwycające urodą, delikatnością i klasą artystyczną.
To wspaniały przykład sztuki złotniczej. Powierzchnia papierośnicy pokryta jest niebieską emalią guilloche i wspaniałą inkrustacją diamentową. Połączenie kolorów niebieskiego i białych diamentów jest wyjątkowo eleganckie. Wijący się po powierzchni papierośnicy wąż tworzy dekoracyjny ornament. Mimo dekoracyjności dzieło jest proste i harmonijne. Nie ma w nim krzykliwości i przesady typowej dla złotnictwa epoki edwardiańskiej, jest natomiast umiar i elegancja typowa dla dzieł Faberge.
Papierośnica jest wykonana ze złota, emalii i diamentów. Ma typowe rozmiary dla tego rodzaju przedmiotów. Jej długość wynosi zaledwie 9,6 cm. Dzieło znajduje się w obecnie w zbiorach królowej Elżbiety II w Royall Collection w Londynie i stanowi najpiękniejszą ozdobę tej kolekcji.

Źródło:

A. Szymański, Faberge. Historia i arcydzieła, 2014

wikipedia.com

Foto: pinterest, faberge.com

oprac. Karolina Łucja Białke

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

 

Tagi: