Gdańsk: Nowe szaty króla Jana

Centymetr po centymetrze, litera po literze, od góry do dołu. Zakończyła się kompleksowa renowacja pomnika króla Jana III Sobieskiego. Z tej okazji dzisiaj o godzinie 12:45 na Targ Drzewny ma nastąpić otwarcie wystawy fotograficznej, poświęconej historii pomnika i wydarzeniom, których był świadkiem.

Choć historyczny pomnik poświęcony pamięci króla polskiego Jana III Sobieskiego liczy 121 lat, to po zakończonym w lipcu remoncie prezentuje się jak nowy. Po 23 latach od ostatniej renowacji, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni przystąpił do oceny stanu technicznego pomnika Jana III Sobieskiego. W jej wyniku powstał plan renowacji monumentu. W maju, po uzyskaniu pozytywnej decyzji Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ruszyły prace konserwatorsko – renowacyjne. W efekcie końcowym po 6 tygodniach od rozpoczęcia remontu zwycięzca spod Wiednia posiada zupełnie nowe szaty.

Uzyskano doskonały efekt estetyczny zabiegów usunięcia nawarstwień biologicznych i zanieczyszczeń powierzchniowych. Uzupełniono ubytki zarówno w samym kamieniu jak i w spoinach. Pozbyto się glonów i kolonii bakteryjnych, a także nawarstwień skupisk mikroorganizmów. Kolorystyczne scalenie przebarwień kamiennego podestu również wypadło doskonale, a to dało efekt naturalnego kamienia.

W przypadku figury z metalowego odlewu zdecydowano o utrzymaniu syntetycznej patyny z konserwacji z 1996 roku, która okazała się być dobrym stanie. Całość powierzchni rzeźby została zabezpieczona roztworem paraloidu. Figura króla i konia odzyskała autentyczną kolorystykę powierzchni brązu z oryginalną, charakterystyczną patyną.

Po zakończeniu wszystkich prac zrekonstruowano złocenia.  Litera po literze, cały napis po stronie północnej i południowej został odnowiony. Bez najmniejszego problemu można teraz przeczytać nazwy wszystkich zwycięskich bitew prowadzonych przez Jana III Sobieskiego.

Zakończenie renowacji jest okazją do ponownego zaprezentowania wystawy, którą 4 lata temu przygotowano na 50 rocznicę sprowadzenia monumentu do Gdańska. Wystawa fotograficzna, upamiętniająca historię pomnika Jana III Sobieskiego i wydarzeń, których był niemym obserwatorem zostanie wzbogacona o fotografie porównawcze pomnika przed i po renowacji. 

Pomnik zwycięzcy spod Wiednia został po raz pierwszy odsłonięty we Lwowie w listopadzie 1898 r. Po II Wojnie Światowej, kiedy miasto znalazło się w granicach ZSRR obiekt został przeniesiony do Polski. Od 1950 roku stał przed pałacem w Wilanowie, a w 1965 roku trafił ostatecznie do Gdańska i stał się jednym z najbardziej charakterystycznych monumentów Grodu nad Motławą. Tu w latach 70. i 80. odbywały się manifestacje niepodległościowe opozycji demokratycznej z Ruchem Młodej Polski na czele. Dziś to tradycyjny punkt corocznych gdańskich Parad Niepodległości i innych ważnych dla gdańszczan wydarzeń.

info/GZDiZ

foto/Karol Stańczak GZDiZ

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: