Sopot: W trakcie remontu plebanii Gwiazdy Morza znaleziono cenne dokumenty związane z sopocką, przedwojenną Polonią

W trakcie remontu plebanii i kościoła Gwiazda Morza w Sopocie, na strychu tej pierwszej znaleziono historyczne dokumenty związane z działalnością przedwojennej Polonii sopockiej. 

 

Sopocki kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej – Gwiazda Morza został zbudowany w 1902 roku. Wraz z Domem Polskim - znajdującym się tuż obok było to centrum życia duchowego oraz kulturalnego sopockiej Polonii aż do wybuchu II wojny światowej. 

Podczas remontu prowadzonego na strychu plebanii dokonano niecodziennego znaleziska. Robotnicy natrafili na dokumenty związane z działalnością Związku Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku. Są to m.in. przedwojenne zdjęcia, pokwitowania, weksle oraz legitymacja członkowska księdza Jerzego Majewskiego. Były schowane między belkami na strychu, a przecież prace związane z wymianą dachu były tam wykonywane dwukrotnie. Odnalezienie przedwojennych dokumentów związane jest z prowadzoną od 2018 r. renowacją kościoła. To przedsięwzięcie jest dofinansowane ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, a jego wartość przekracza 11 milionów zł.

– Jako społeczność lokalna czujemy się w obowiązku upamiętnić Polaków mieszkających przed wojną na terenie Sopotu – zaznacza Jacek Karnowski, prezydent miasta. Planowane jest więc powstanie izby pamięci Polonii sopockiej, która zostanie udostępniona do zwiedzania. Placówka będzie prowadzona przez parafię wspólnie z Muzeum Sopotu.

info/www.pomorskie.eu

foto/Marcin Szumny

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: