O Kaszubach, którzy zginęli w Katyniu, stepowym generale który zakochał się w żukowskich pagórkach, czy jak Niemcy germanizowali kaszubskie nazwy miejscowości. Ale – nie tylko. Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach serdecznie zaprasza na promocję trzeciego numeru Kartuskich Zeszytów Muzealnych, która odbędzie się 8 sierpnia o godz.18.00 w Muzeum, w Kartuzach, przy ulicy Kościerskiej 1.
Kartuskie Zeszyty Muzealne zawierają materiały z zakresu etnografii i historii Kaszub. Kontynuują też tradycje Kaszubskich Zeszytów Muzealnych wydawanych od 1993 r. Później nastąpiła kilkuletnia przerwa w wydawaniu rocznika. Został wznowiony w 2016 r. nieco pod inną bardziej adekwatną nazwą. W roczniku znajdują się także informacje o działalności Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, adresowane do sympatyków, przyjaciół, a także wszystkich zainteresowanych profilem i zakresem działalności muzeum.
To co najcenniejsze w „Zeszytach” to mocne naukowe artykuły historyczne, skupiające się na lokalnej historii okręgu kartuskiego i Kaszub, oraz teksty źródłowe.
Trzeci numer rocznika jest zbiorem kilku artykułów o tematyce historycznej. W najnowszym tomie znajdziemy teksty następujących autorów: Bartosza Gondka, Generalski emeryt w kawaleryjskim mundurze Eugeniusz Ślaski (1873 - 1935), Barbary Kąkol, Katyń – miejsce zbrodni dokonanej także na oficerach z Kaszub, Mariana Jelińskiego, Germanizacja wybranych nazw miejscowości w gminie Sierakowice w latach II wojny światowej z dodaniem ich polskich i kaszubskich odpowiedników. Krzysztof Kowalkowski przygotował zaś artykuł o Edmundzie Janie Kowalkowskim (1876-1936) dekoratorze kościołów w Sianowie i Kartuzach. Ponadto w publikacji odnajdą Państwo materiały źródłowe. Recenzentem trzeciego tomu Kartuskich Zeszytów Muzealnych jest dr Tomasz Rembalski.
Program:
18.00 - rozmowa z autorami
18.45 - dyskusja
19.00 - koncert Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Kaszuby z Kartuz
Spotkanie poprowadzi Bartosz Gondek.
Partnerzy:
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Brzezińskiego
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Kartuzach
(Red.) www.polnocna.tv, fot. Muzeum Kaszubskie im Franciszka Tredera
Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.