"Zabytek miesiąca" w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku rozpoczyna cykl spotkań popularno-naukowych pt. „Zabytek miesiąca”. Co miesiąc prezentowane będą cenne eksponaty pochodzące z magazynów placówki, nigdy bądź bardzo rzadko prezentowane publicznie.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, podobnie jak inne muzea prezentuje na wystawach stałych oraz czasowych jedynie niewielką część swoich zbiorów. Placówka ma w swoich zasobach ponad 210 tys. różnego typu obiektów pochodzących głównie z prac archeologicznych prowadzonych na terenie Pomorza, w tym Gdańska, Sopotu, Tczewa, Gniewu i Rzucewa a nawet eksponaty pochodzące z Afryki i Ameryki Południowej. Większość przechowywana jest w magazynach. Wiele z nich zwyczajnie nie wpisuje się w scenariusze wystaw, bo są np. zbyt jednostkowe i niereprezentatywne dla większej grupy. 

Celem popularyzacji tej części zbiorów powstał cykl „Zabytek miesiąca”. Każdemu spotkaniu obok prezentacji wybranego obiektu towarzyszyć będzie wykład eksperta, który opowie o miejscu znalezienia, pochodzeniu, głównych cechach danego zabytku. Spotkania odbywać się będą w głównej siedzibie placówki przy ul. Mariackiej w Gdańsku. Muzeum będzie je organizować w soboty, także w wakacje.

Pierwsze spotkanie będzie miało miejsce w sobotę 11 kwietnia. Jego głównym bohaterem będzie pochodzące z okresu 600-400 roku p.n.e. naczynie, które pełniło rolę popielnicy grobowej. Naczynie ozdobione zostało rysunkami przedstawiającymi cztery ludzkie postaci i kilkanaście zwierząt – najprawdopodobniej jeleni. Popielnicę znaleziono przed ponad 60 laty na terenie Starogardu Gdańskiego. O jej losach, znaczeniu rysunków itp. opowie w sobotę Piotr Fudziński z Muzeum Archeologicznego.

 

Zabytek Kwietnia - Popielnica ze Starogardu Gdańskiego

11 kwietnia (Sobota), godz. 12:00,

Budynek muzeum przy ul. Mariackiej 25/26

Tagi: