Sopocki Dom Aukcyjny: Czy padnie rekord?

Sopocki Dom Aukcyjny szykuje naprawdę mocne uderzenie na zakończenie lata. W sobotę, 24 sierpnia w sopockiej siedzibie przy ulicy Bohaterów Monte Cassino 43 odbędą się dwie aukcje. Punktualnie o 17:00 rozpocznie się Aukcja Dzieł Sztuki, o 19:00 natomiast coś dla siebie znajdą miłośnicy sztuki XXI wieku.

Szansa na rekord

Na aukcję dzieł sztuki Sopocki Dom Aukcyjny przygotował najprawdziwsze rarytasy. Śledzący rynek sztuki w Trójmieście niewątpliwie pamiętają listopadowy rekord – za „Rekwizycję” Alfreda Wierusz Kowalskiego anonimowy kolekcjoner zapłacił przeszło milion złotych. Teraz nadarzy się okazja by ten rekord pobić i to trzykrotnie – bowiem na aukcji pojawią się aż trzy obrazy tego malarza. Są to: „W drodze na jarmark”(cena wywoławcza 330 tysięcy złotych), „Sanna”(130 tysięcy złotych) oraz „Praca w lesie”(cena wywoławcza 165 tysięcy złotych). Nieodłączne elementy twórczości Alfreda Wierusza-Kowalskiego to człowiek i koń w pejzażu, również w obrazach o tematyce rodzajowej, osadzonych w realiach polskiej wsi. Barwne, dynamiczne sceny chłopskie odznaczają się trafnością obserwacji wiejskiej obyczajowości i nierzadko nutką łagodnego humoru, lecz przede wszystkim różnorodnością motywów. Są wśród nich wyjazdy i powroty z kościoła czy jarmarku, wesołe przejażdżki, zaloty dziarskich parobków i dziewcząt, orszaki weselne, niekiedy sceny pracy w polu. Do ulubionych przez artystę należą wielopostaciowe kawalkady sań lub wozów w rozległym, pełnym powietrza pejzażu. I te elementy znajdziemy w każdym z tych dzieł.

Zaczniemy od pół miliona. Kto da więcej?

Jednak niekwestionowanym rekordzistą cen wywoławczych jest płótno Władysława Podkowińskiego „Wyjazd na polowanie/Kompozycja z saniami” z 1888 roku. Licytacja rozpocznie się w tym przypadku od pół miliona złotych. Prezentowany na aukcji, unikatowy „Wyjazd” Władysława Podkowińskiego, malarza uznawanego za prekursora i jednego z głównych przedstawicieli impresjonizmu w Polsce, jest zarówno jednym z pierwszych dzieł na ziemiach polskich, będący tak wyraźną zapowiedzią impresjonistycznego widzenia świata. Jest też jednym z niewielu obrazów olejnych namalowanych przez artystę jeszcze przed wyjazdem do Paryża, gdzie artysta dopiero miał się zakochać w impresjonizmie.

I inne ciekawostki

Całkiem wyjątkowy jest również obraz Adama Styki „Przekroczenie wadi” zaczynający licytację od 98 tysięcy złotych. Nie sposób przejść obok niego obojętnie – mając gdzieś w tyle głowy świadomość, że namalował go ktoś, kto nie miał zostać malarzem. Soczystość i ciepło barw przenoszą odbiorcę w orientalny świat i ma się wrażenie podążania za osłami z oczekiwaniem co też czeka bohaterów gdzieś dalej. Na trasie wędrówki.

Kossak i Malczewski w dobrych cenach

Na aukcji nie może zabraknąć kilku pewników, oczywiście obrazu Jacka Malczewskiego (cena wywoławcza 58 tysięcy złotych), kilku Kossaków – tak Jerzego jak Wojciecha w przystępnych cenach zaczynających się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Są również niezwykle popularne kwiaty pędzla Włodzimierza Terlikowskiego, o które również kolekcjonerzy toczyli aukcyjne boje. Wśród zgromadzonych prac jest również bardzo niepozorny obrazek przedstawiający bielony dom wśród drzew. Autorem tej pracy jest sam Stanisław Witkiewicz we własnej osobie.

 

Wszystkie opisane obrazy i wiele więcej można obejrzeć w galerii Sopockiego Domu Aukcyjnego przy ulicy Bohaterów Monte Cassino podczas trwającej do soboty wystawy przedaukcyjnej. Czy padną kolejne rekordy? Zobaczymy w sobotę.

 

Karolina Łucja Białke

foto/SDA

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: