Biblioteka świętuje 70-lecie

9 kwietnia 1945 roku doktor Marian Pelczar został mianowany dyrektorem biblioteki publicznej w Gdańsku. Swoje działania rozpoczął od razu zaczynając od ocalenia książek z przedwojennych szkół i bibliotek.

Te zbiory były początkiem dzisiejszej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Siedemdziesiątka to doskonała okazja do zaproponowania mieszkańcom Gdańska i Trójmiasta specjalnych atrakcji przygotowanych przez Bibliotekę. Pierwszą z nich jest konkurs literacki „Wybieram bibliotekę”.

- Od dziś do 9 listopada można przesyłać na adres promocja@wbpg.org.pl krótki tekst literacki (wiersz, esej, opowiadanie lub reportaż) związany z biblioteką. Prace będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych a pula nagród to 6 tysięcy złotych – mówi Przemysław Czaja z Działu Promocji Literatury WiMBP.

Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie internetowej www.wbpg.org.pl. Warto na nią zajrzeć, nie tylko ze względu na konkurs.

Od 1 kwietnia WiMBP może pochwalić się nowym, przejrzystym I funkcjonalnym serwisem internetowym – mówi Paweł Braun, dyrektor biblioteki. – 70 lat instytucji to także doskonała okazja do pokazania się z nowoczesnej strony. Nowoczesność, nowoczesnością ale nie zabraknie również historii.

- W każdy czwartek tego roku na fanpejżdu biblioteki będziemy pokazywać, jak komunikowaliśmy się z czytelnikami kiedy nie było jeszcze nowych mediów – mówi Natalia Gromow, rzecznik biblioteki. – Na pierwszy ogień poszły plakaty z konkursami dla czytelników, ale mamy wiele innych ciekawych dokumentów jak na przykład list doktora Pelczara do dzieci, o tym dlaczego jest tak mało książek w bibliotece. W planach jest również gra w bibliotekach, flashmob, wystawy, wydanie komiksu o Josephie Conradzie, warsztaty dla czytelników i obchody powstania Biblioteki Oliwskiej – najstarszej wypożyczalni w Gdańsku. -

Zapraszamy do śledzenia informacji na naszych stronach oraz odwiedzin w najbliższej bibliotece i świętowania roku jubileuszowego z nami – dodaje Natalia Gromow.

Tagi: