Dworek w Rusocinie wrócił do gminy

Sąd Apelacyjny w Gdańsku wydał wyrok, na mocy którego gmina Pruszcz Gdański ponownie stała się właścicielem zespołu dworsko – parkowego w Rusocinie, słynnego po widowiskowych przesłuchaniach sejmowej komisji śledczej ws. Amber Gold.

W najbliższych dniach specjalnie powołana komisja z udziałem konserwatora zabytków i przedstawiciela nadzoru budowlanego uda się na wizję w terenie, by dokonać inwentaryzacji tego, co z dworku pozostało.

Przez okres, w którym gmina zabiegała o przejęcie sprzedanego kiedyś zespołu dworsko – pałacowego (nie mając jednocześnie możliwości, by nieruchomość zabezpieczyć przed dewastacją) , wandale doprowadzili zabytkowy dworek do katastrofalnego stanu. Pierwszym krokiem, po przeprowadzeniu inspekcji, będą więc prace zmierzające do zabezpieczenia obiektu przed dalszym niszczeniem. W przyszłym roku mogłyby się odbyć prace pielęgnacyjne w parku, który stał się obecnie szóstym podworskim parkiem w gminie. W międzyczasie będą analizowane możliwości gminy w zakresie zagospodarowania zrujnowanego dworku.

Zdjęcia archiwalne z 2015 r.

info/foto: Facebook/Gmina Pruszcz Gdański

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: