Niepokorny, kolorowy Dudziński w Sopockim Domu Aukcyjnym

30 sierpnia w Sopockim Domu Aukcyjnym o godzinie 18:00 odbędzie wernisaż otwierający wystawę prac Andrzeja Dudzińskiego, słynnego malarza, grafika, fotografa i satyryka. Pochodzący z Sopotu artysta, twórca postaci Dudiego i Pokraka, "obywatel świata", współpracownik czołowych pism amerykańskich, wielokrotnie nagradzany, odznaczany i wystawiany na całym świecie, wraz z częścią swoich prac zawitał do rodzinnego miasta.     

Prace Andrzeja Dudzińskiego znają wszyscy, choć pewnie nie wszyscy wiedzą, jak różnorodny to artysta. Do 14 sierpnia będzie można się o tym przekonać na własne oczy.  

Prawie koniec świata

 

Wystawa w Sopockim Domu Aukcyjnym wpisuje się w cykl wydarzeń związanych z jubileuszem 50. lecia pracy artystycznej autora. Prezentowane prace są klasyką twórczości Dudzińskiego – jest to przede wszystkim duży zbiór ilustracji, publikowanych na łamach takich czasopism jak: Szpilki, Tygodnik Powszechny oraz Time, Newsweek, The Washington Post Magazine i Harpers. Nie zabraknie też kultowych bohaterów jego dzieł: Dudiego, rozczochranego ptaka, komentującego PRL-owską rzeczywistość na łamach Szpilek, oraz Pokraka, kulki na pajęczych nóżkach, dziecinnego gryzmoła, łobuza grasującego po papierze czy płótnie, grającego wszystkim na nosie, który – rysowany lewą ręką – wyrażał wszystko co negatywne. Oryginalny styl Dudzińskiego, rozpoznawalny nawet w Nowym Jorku, nie daje się łatwo zaklasyfikować – i dobrze! Potrafi być ironiczny, poetycki, a nawet psychodeliczny, ale chyba najważniejszą jego cechą jest fantastyczne wyczucie koloru i niepokorność wobec tradycji.

Pokrak Family Flying Circus

Trwająca do 14 września wystawa połączona ze sprzedażą prac to wielobarwne i nieco humorystyczne zakończenie lata w Sopockim Domu Aukcyjnym. 

oprac. Karolina Łucja Białke

foto: SDA

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: