Festiwal historyczny Westerplatte już od jutra

Obchodom rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku towarzyszy cykliczny festiwal “Westerplatte. Spotkania z historią”. Zobaczyć będzie można m. in. rekonstrukcje walk o Westerplatte z pierwszych dni września 1939 r., filmy, zabytkowy sprzęt wojskowy, makiety rekonstrukcyjne.

To będzie już trzecia edycja festiwalu historycznego „Westerplatte. Spotkania z Historią”. Wydarzenie z udziałem setki rekonstruktorów przygotowało Miasto Gdańsk i Muzeum Gdańska, a jego celem jest przybliżenie dziejów Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte oraz umundurowania oraz uzbrojenia Wojska Polskiego z okresu II wojny światowej.

Najważniejsze atrakcje “Spotkań” to rekonstrukcje historyczne walk polsko-niemieckich o Westerplatte z pierwszych dni września 1939 r. Odbędą się w sobotę, 31 sierpnia, w następującej kolejności:

 • godz. 12:00 Obrona Wartowni nr 1
 • godz. 16:00 Obrona placówki „Fort”
 • godz. 19:00 Obrona Nowych Koszar
 • Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę (1 września) na półwyspie czekać będzie mnóstwo innych atrakcji; pierwszego dnia w godz. 10-20; drugiego - w godz. 10-15.

  Zwiedzający będą mogli zobaczyć dioramy historyczne (czyli trójwymiarowe makiety modelarskie) oraz zabytkowy sprzęt wojskowy taki jak m.in. czołgi Sherman, Stuart czy TKS. O prezentowanych w formie dioram wydarzeniach, zabytkowych pojazdach i sprzęcie wojskowym opowiedzą rekonstruktorzy. 

  Powyższe atrakcje będą rozmieszczone na parkingu przy nabrzeżu oraz wzdłuż drogi do Pomnika Obrońców Wybrzeża (zobacz mapę poniżej).

  Będzie można także bezpłatnie zwiedzać Wartownię nr 1 oraz półwysep Westerplatte (w ramach projektu „Szlakiem Pamięci”), zagrać w wielkoformatowe gry historyczne dla dzieci i dorosłych i spróbować specjałów kuchni polowej (bezpłatnie, do wyczerpania zapasów). 

 • red. / mat. prasowy + zdj.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: