Krzyżacy na topie - W Malborku wystawa a pod Grunwaldem wykopaliska

Na Grunwaldzkie pola zjechali się poszukiwacze i archeolodzy, których celem jest ustalenie dokładnej lokalizacji słynnej bitwy z 1410 roku a tymczasem w Muzeum Zamkowym w Malborku otwarto monumentalną wystawę „ Mądrość zbudowała sobie dom...Państwo krzyżackie w Prusach”.

 

Celem wielkich i wspólnych poszukiwań zjednoczonych archeologów i poszukiwaczy, jest dokładne określenie miejsca bitwy z 1410 roku. Będzie to wymagać przeszukania 80 hektarów w pobliżu wsi Grunwald. To już szósty sezon poszukiwań faktycznego miejsca bitwy. Dr Szymon Drej, dyrektor grunwaldzkiego muzeum nazywa to „gonieniem legendy grunwaldzkiej”.

Problem w tym, że archeologia pól bitewnych, właszcza średniowiecznych, wymaga benedyktyńskiej cierpliwości, ponieważ zabytki są bardzo rozproszone. W tegorocznych poszukiwaniach będzie brać udział około 50 osób. Znaleziska są pozyskiwane z głębokości od 1 m do 1,5 metra. Przez ostatnie 5 lat podczas badań uzyskano ponad tysiąc znalezisk, przy czym około 300 z nich można bezpośrednio z bitwą. Wszystkie znaleziska będą eksponowane w powstającym nowym Muzeum Grunwaldzkim. Otwarcie nowej placówki planowane jest na listopad 2020 r. Badania na polach grunwaldzkich zakończą się w weekend a tymczasem od dziś, w Muzeum Zamkowym w Malborku zwiedzać możemy monumentalną wystawę „Mądrość zbudowała sobie dom...Państwo krzyżackie w Prusach”. Składa się na nią blisko 800 obiektów dzięki którym możemy "czytać" historię zakonu w przestrzeni trzech dormitoriów oraz kościoła. Muzealnicy zachęcają także do uczestnictwa w specjalnie przygotowanych, rodzinnych warsztatach edukacyjnych.

 

(red.) oprac. Bartosz Gondek, PAP Nauka w Polsce, Muzeum Zamkowe w Malborku, fot. Karolina Łucja Białke

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: