Westerplatte - kolejny obrońca znaleziony!

24 września informowaliśmy o sensacyjnym znalezisku podczas wykopalisk archeologicznych na Westerplatte. Jak się okazało nie była to ostatnia sensacja, a dopiero początek. Pracujący na miejscu archeolodzy wczoraj odnaleźli szczątki kolejnego obrońcy placówki.

- W trakcie badań jam grobowych odkryliśmy kolejne szczątki, niemal pełny szkielet. Jego ułożenie i stan zachowania pozwala przypuszczać, że oba szkielety to polegli obrońcy wartowni nr 5 - mówi odpowiedzialny za badania dyrektor Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, Mariusz Wojtowicz Podhorski.

Do tej pory przebadano 18 tysięcy metrów kwadratowych. To dopiero 3% całego terenu. Każdy przebadany metr tego miejsca przynosi znaleziska i pamiątki niosące wiedzę nie tylko o samej obronie placówki, ale też o codziennym życiu stacjonujących tam żołnierzy.

To V sezon badań archeologicznych na Westerplatte. Badań, które według wielu, nie miały przynieść żadnych efektów - ponieważ teren był porządkowany w 1939 i 1940 roku, oraz wielokrotnie przekształcany. A jednak okazuje się, że Westerplatte oddaje kawałek po kawałku tych, o których przez wiele lat nikt się nie upomniał.

Red. Karolina Łucja Białke, Bartosz Gondek

Zdjęcia Mariusz Wójtowicz Podhorski

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: